Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak do Jaskini Raptawickiej. Jaskinia Raptawicka. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówJASKINIA RAPTAWICKA


Jaskinia Raptawicka - Dolna Komora

Jaskinia Raptawicka położona jest w zachodniej części Doliny Kościeliskiej, u podnóża Raptawickiej Turni. Wraz z Jaskinią Mylną i Jaskinią Obłazkową tworzy system zwany Jaskiniami Pawlikowskiego. Połączenie pomiędzy Jaskinią Raptawicką, a systemem Mylna-Obłazkowa zostało odkryte w 2015 roku.[1]

schemat

Do Jaskini Raptawickiej prowadzi czarny szlak, który odchodzi od drogi w Dolinie Kościeliskiej, nieco powyżej Polany Pisanej. Znakom czarnym towarzyszy czerwony szlak do Jaskini Mylnej. Na samym początku szlaku trzeba pokonać krótki łańcuch.


Początek szlaku


Początek podejścia

Następnie szlak wspina się kamiennymi schodkami, doprowadzając wkrótce do rozstaju. Czerwony szlak prowadzi dalej prosto, w kierunku Jaskini Obłazkowej i Jaskini Mylnej, natomiast czarny szlak odbija w prawo, stromo do góry.


Podejście czarnym i czerwonym szlakiem


Szlak do Jaskini Raptawickiej

Ścieżka doprowadza pod skalne spiętrzenie, ponad którym znajduje się otwór Jaskini Raptawickiej. Dojście od drogi w Dolinie Kościeliskiej zajmuje niespełna 15 minut. Pokonanie ściany ułatwia ciąg łańcuchów.


Łańcuchy prowadzące do otworu jaskini


Podejście do otworu wejściowego

Zejście do Jaskini Raptawickiej prowadzi po metalowej drabince.


Drabinka zejściowa

Zasadniczą część Jaskini Raptawickiej stanowi obszerna grota, przy czym pierwszą część komory widać stosunkowo dobrze nawet bez pomocy latarki. Otwór jaskini znajduje się ponad częścią nazywaną Lewym Korytarzem, w przeciwnym kierunku rozciąga się Prawy Korytarz. Niższą część jaskini stanowi Dolna Komora.


Górna część jaskini


Dolna część jaskini

Pozostałe partie jaskini są trudno dostępne i prowadzą do nich wąskie korytarze i szczeliny. Do zwiedzenia części oddalonych od otworu wejściowego niezbędne jest własne źródło światła.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2002

Bibliografia

[1] Jaskinie, http://jaskiniepolski.pgi.gov.pl/Details/Information/1387, [dostęp: 05.08.2016].


Szlak do Jaskini Raptawickiej
Początek szlaku
Łańcuchy do otworu wejściowego
Podejście do otworu jaskini
Otwór jaskini
Drabinka zejściowa
Skałki powyżej otworu wejściowego
Górna część jaskini
Dolna część jaskini
Lewy Korytarz  Schematy szlaków  

schematy szlaków