Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA MAŁOŁĄCZNIAK (2096m) Z DOLINY MAŁEJ ŁĄKI PRZEZ PRZYSŁOP MIĘTUSI I KOBYLARZOWY ŻLEB


Małołączniak i Czerwony Grzbiet

Najciekawszy szlak wiodący na Czerwone Wierchy. Mniej męczący od czerwonego szlaku z Doliny Kościeliskiej oraz zdecydowanie mniej zatłoczony niż szlak z Kuźnic. Pokonując Kobylarzowy Żleb trasa wiedzie w bardzo ciekawej scenerii skalnej. Po osiągnięciu Czerwonego Grzbietu, ze szlaku rozpościerają się bardzo rozległe widoki. Najpiękniejsza i najbogatsza panorama rozciąga się oczywiście ze szczytu Małołączniaka, w której na pierwszy plan wybija się Krywań.

schemat

W trakcie wspinaczki Kobylarzowym Żlebem trzeba pokonać niewielką ścianę skalną ubezbieczoną łańcuchami, która nie nastręcza jednak większych problemów. Powyższe walory sprawiają, że szlak ten należy do ścisłej czołówki najpiękniejszych szlaków w Tatrach Zachodnich.


Kobylarzowy Żleb

Od wylotu Doliny Małej Łąki na Przysłop Miętusi prowadzi niebieski szlak biegnący początkowo wraz żółtym szlakiem na Przełęcz Kondracką. Po około 25 minutach niebieski szlak odbija w prawo, leśną drogą, stromo pod górę w kierunku Przysłopu. Szerokie i widokowe siodło przełęczy osiągamy po 45 minutach, licząc od wylotu Doliny Małej Łąki. Na przełęczy skrzyżowanie ze Ścieżką nad Reglami oraz z czerwonym szlakiem z Nędzówki.


Zawiesista Turnia

Z Przysłopu rozpościera się ciekawa panorama na otoczenie Doliny Miętusiej, Czerwone Wierchy oraz urwiska opadające do kotła Wielkiej Świstówki. W kierunku zachodnim widok na Kominiarski Wierch oraz Zadnią Kopkę, a na pierwszym planie na strzelistą, Zawiesistą Turnię.


Kominiarski Wierch, Zadnia Kopka i Zawiesista Turnia


Widok ku Upłaziańskiej Kopie i Chudej Przełączce

Od skrzyżowania szlaków na Przysłopie Miętusim znaki niebieskie na Małołączniak prowadzą w kierunku południowym. Początkowo szlak wiedzie niemal poziomo wygodną, wąską dróżką. Z leśnych prześwitów ładne widoki na Dolinę Miętusią oraz wapienne urwiska Progu Mułowego i Twardej Galerii z Kazalnicą Miętusią. W dalszej części perć podrywa się zdecydowanie i po około 30 minutach szlak przekracza żleb zwany Wodniściakiem. Wydostając się z lasu ścieżka osiąga wkrótce trawiaste wypłaszczenie Kobylarza (1430m), usytuowane ponad kotłem Wielkiej Świstówki. Kobylarz stanowi dobry punkt widokowy na skaliste i urwiste otoczenie kotła.


Kobylarz - Twarda Ściana, Harnasiowe Czuby i Dziurawa Baszta


Kobylarz - widok na Kazalnicę Miętusią

Powyżej droga nabiera prawdziwie wysokogórskiego charakteru. Szlak zwraca się na wschód i wkracza w Kobylarzowy Żleb. Ścieżka wspina się stromo piarżystym dnem żlebu, otoczona z obydwu stron efektownymi ścianami skalnymi. Podejście prowadzi tutaj m.in. skalną płytą, którą pokonujemy przy pomocy łańcuchów.


Kobylarzowy Żleb


Ścianka z łańcuchami

Powyżej łańcuchów szlak wyprowadza na trawiaste zbocze. Droga jest dalej stroma i męcząca.

Po niespełna 2 godzinach od Przysłopu szlak dociera do opadającego spod wierzchołka Małołączniaka - Czerwonego Grzbietu. Od strony Doliny Małej Łąki jest on podcięty stromym urwiskiem Wielkiej Turni. Z grzbietu otwiera się bardzo ciekawy widok na Giewont. Dobrze widoczna jest Wyżnia Przełęcz Kondracka i wiodąca na nią droga z Przełęczy w Grzybowcu.


Giewont widziany z Czerwonego Grzbietu

W przeciwnym kierunku panorama obejmuje Kominiarski Wierch oraz opadający spod Ciemniaka grzbiet z Twardą Kopą, Chudą Turnią i Upłaziańską Kopą. Równie ładnie prezentuje się stąd całe Podhale.


Kobylarzowy Żleb i Dolina Miętusia, powyżej Chuda Turnia i Upłaziańska Kopa


Widok na Grzybowiec i Łysanki

Dalej szlak wiedzie widokowym, trawiastym Czerwonym Grzbietem, pokonując jego kolejne spiętrzenia. Towarzyszą nam widoki na pozostałe Czerwone Wierchy.


Czerwony Grzbiet


Ciemniak i Twardy Grzbiet


Widok na Krzesanicę i Ciemniaka

Rozległy szczyt Małołączniaka osiągamy dopiero po pokonaniu kilku garbów. Podejście zajmuje około 40 minut. Leżący w połowie grzbietu Czerwonych Wierchów wierzchołek Małołączniaka stanowi kapitalny punkt widokowy. Panorama z Małołączniaka jest bez wątpienia jedną z najbogatszych w całych Tatrach i obejmuje zarówno Tatry Zachodnie z Giewontem oraz Kasprowym Wierchem, jak również Tatry Wysokie z Gerlachem, Rysami, Świnicą oraz Krywaniem. Przepięknie prezentuje się stąd położone ponad 1000 metrów niżej Zakopane i całe Podhale.


Małołączniak


Giewont


Tatry Wysokie


Tatry Zachodnie

Przez szczyt Małołączniaka przebiega czerwony szlak, który w kierunku zachodnim prowadzi na Krzesanicę oraz Ciemniak, a w kierunku wschodnim na Kopę Kondracką - najniższy ze szczytów w masywie Czerwonych Wierchów.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków1993

Przysłop Miętusi - Zadnia Kopka i Zawiesista Turnia
Przysłop Miętusi - Kominiarski Wierch, Zadnia Kopka i Zawiesista Turnia
Przysłop Miętusi - widok ku Upłaziańskiej Kopie i Chudej Przełączce
Kobylarz - Twarda Ściana, Harnasiowe Czuby, Dziurawa Baszta
Kobylarz - widok na Kazalnicę Miętusią
Kobylarzowy Żleb
Kobylarzowy Żleb - ścianka z łańcuchami
Kobylarzowy Żleb
Skalisty Litworowy Grzbiet
Czerwony Grzbiet - widok ku Dolinie Miętusiej
Kobylarzowy Żleb i Dolina Miętusia, powyżej Chuda Turnia i Upłaziańska Kopa
Giewont widziany z Czerwonego Grzbietu
Czerwony Grzbiet - widok na Dolinę Małej Łąki, Grzybowiec oraz Łysanki
Czerwony Grzbiet
Dolina Miętusia
Piec i Upłaziańska Kopka
Widok ku Wielkiej Turni
Ciemniak, Twardy Grzbiet, Chuda Turnia
Krzesanica i Ciemniak
Małołączniak
Tatrey Wysokie
Widok ku Rohaczom i Salatynom
Tatry Zachodnie
Bystra, Krzesanica i Ciemniak
Giewont  Schematy szlaków  

schematy szlaków