Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



ORLA PERĆ: KRZYŻNE (2112m) - SKRAJNY GRANAT (2226m)


Wschodni odcinek Orlej Perci

Wschodnia część Orlej Perci, Krzyżne - Skrajny Granat, jest równie interesująca jak odcinek między Zawratem i Kozim Wierchem. Skala trudności napotykanych na obu tych odcinkach jest porównywalna. W trakcie remontu tego fragmentu Orlej Perci, przeprowadzonego pod koniec lat 90-tych, wymieniono część ubezpieczeń oraz zamontowano dodatkowe łańcuchy, których liczba jest teraz zbliżona do tej w okolicach Koziej Przełęczy i Koziego Wierchu.

schemat

Do najbardziej interesujących, a jednocześnie najtrudniejszych fragmentów na tym odcinku, należą mocno eksponowane trawersy prowadzące nad Doliną Pańszczycy oraz kominek wznoszący się ponad Pościelą Jasińskiego.


Skrajny Granat, Orla Baszta i Pościel Jasińskiego

Przejście z Krzyżnego na Skrajny Granat zajmuje około 1.30 - 2.00 godz. Mając na uwadze dość długie dojście na Krzyżne zarówno z Kuźnic, jak i z Palenicy Białczańskiej, pokonanie całej Orlej Perci rozkłada się z reguły na 2 dni. Najczęściej dzieli się ją właśnie na odcinki Krzyżne - Granaty (ewentualnie Żleb Kulczyńskiego) oraz Zawrat - Granaty. Odcinek ten można pokonywać w obydwu kierunkach. Szlak obfituje w bardzo ciekawe widoki, a najpiękniejsze panoramy rozciągają się z Krzyżnego i Skrajnego Granata.


Skrajny Granat - widok na Orlą Grań

Czerwony szlak, którym znakowana jest Orla Perć, zaczyna się na przełęczy Krzyżne (2112m). Przez przełęcz przebiega również żółty szlak z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Gąsienicowej. Dojście na Krzyżne ze schroniska w Dolinie Pięciu Stawów zajmuje około 2 godzin, natomiast z Doliny Gąsienicowej około 2.30 godz.


Krzyżne

Panorama z Przełęczy Krzyżne należy to jednych z najciekawszych w Tatrach Wysokich. Interesujący jest kontrast pomiędzy różnorodnością krajobrazową Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów, a surowością Doliny Pańszczycy.


Helikopter nad Przednim Stawem


Dolina Pańszczycy

Wyruszając z przełęczy ścieżka trawersuje wschodnie zbocza opadające do Doliny Roztoki, obchodząc wierzchołek Kopy nad Krzyżnem oraz turnię Ptak. Szlak powraca na grań przed Małą Buczynową Turnią. Chwilę trzyma się grani, którą opuszcza przed właściwą kulminacją Malej Buczynowej Turni.


Krzyżne i Buczynowe Turnie we mgle

Ścieżka przewija się na stronę Dolinki Buczynowej, gdzie obniża się kilkadziesiąt metrów do żlebu opadającego spod Buczynowej Przełęczy. Zejście ułatwiają ciągi łańcuchów. Po przekroczeniu żlebu Orla Perć wznosi się południowym zboczem Wielkiej Buczynowej Turni, przechodząc następnie w trawers.


Wielka Buczynowa Turnia

W czasie podejścia należy zachować dużą ostrożność, ponieważ na szlaku zalega dużo luźnego materiału skalnego. Podczas trawersu Wielkiej Buczynowej Turni perć pokonuje kilka skalnych stopni i żeberek, których przejście nie przedstawia większych trudności. Na dalszym odcinku perć przewija się na stronę Doliny Pańszczycy. Następuje najłatwiejszy z 3 trawersów od strony północnej.


Trawers nad Doliną Pańszczycy

Szlak wydostaje się ponownie na grań w okolicach Przełęczy Nowickiego. Za przełęczą Orla Perć trawersuje od południa Buczynowe Czuby, by przed ostatnią z nich ponownie przeciąć grań i przejść na stronę północną. Tym razem trawers ponad Doliną Pańszczycy jest mocno eksponowany i ubezpieczają go łańcuchy. Otwiera się stąd ładny widok na całą dolinę z widocznym szlakiem z Murowańca na Krzyżne oraz na spoczywający na przeciwległym krańcu doliny, niewielki Czerwony Stawek. Opuszczając trawers podchodzimy na niezbyt rozległą przełęcz - Pościel Jasińskiego.


Komin ponad Pościelą Jasińskiego

Nad przełęczą pokonujemy kilkunastometrowy kominek ubezpieczony klamrami i łańcuchami, który wyprowadza na kopułę szczytową Orlej Baszty, której wierzchołek pozostaje jednak nieco powyżej ścieżki.


Orla Baszta

Przez wcięcie Orlej Przełączki Niżnej szlak przedostaje się ponownie na stronę Doliny Pańszczycy. Orla Perć, przy pomocy łańcuchów i kilkumetrowej drabinki, w eksponowanym terenie obchodzi Orle Turniczki.


Obejście Orlich Turniczek

Kolejny ciąg łańcuchów wyprowadza na Granacką Przełęcz.


Granacka Przełęcz

Z Granackiej Przełęczy rozpoczyna się podejście na Skrajny Granat. W okolicach przełęczy szlak jest mocno zniszczony, a wspinaczkę ułatwiają kolejne łańcuchy. Orla Perć wyprowadza na Skrajny Granat obchodząc jego kopułę szczytową od strony Dolinki Buczynowej.


Łańcuchy poniżej szczytu

Ze szczytu rozciąga się piękna panorama, w której na pierwszy plan wybija się Orla Grań z Kozimi Wierchami oraz nieco bardziej oddalona Świnica. Patrząc w kierunku Tatr Zachodnich można dostrzec Giewont, Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, a nieco bliżej niepozornie stąd wyglądający Kościelec. Kilkaset metrów niżej leży Czarny Staw Gąsienicowy.


Świnica i Tatry Zachodnie


Granaty, Kozi Wierch i Kozie Czuby

Kierując swój wzrok w kierunku Tatr Wysokich ujrzymy Lodowy, Gerlach, Rysy, Mięguszowieckie, jak również Przedni Staw i Wielki Staw.


Tatry Bielskie i Lodowy Szczyt


Buczynowa Dolinka, Przedni Staw i Wielki Staw

Ze Skrajnego Granatu można kontynuować wędrówkę Orlą Percią w kierunku Koziego Wierchu, bądź zejść żółtym szlakiem nad Czarny Staw Gąsienicowy.







Panorama ze Skrajnego Granata (1)


Panorama ze Skrajnego Granata (2)



E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



2000







Przełęcz Krzyżne
Dolina Pańszczycy z Krzyżnego
Helikopter nad Przednim Stawem
Krzyżne i Buczynowe Turnie we mgle
Wielka Buczynowa Turnia
Trawers nad Doliną Pańszczycy
Komin ponad Pościelą Jasińśkiego
Orla Baszta
Obejście Orlich Turniczek
Granacka Przełęcz
Łańcuchy poniżej Skrajnego Granata
Świnica i Tatry Zachodnie
Granaty, Kozi Wierch i Kozie Czuby
Tatry Bielskie i Lodowy Szczyt
Buczynowa Dolinka, Przedni Staw i Wielki Staw



  Schematy szlaków  

schematy szlaków