Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Niebieski szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Boczań. Kuźnice - Skupniów Upłaz - Karczmisko - Hala Gąsienicowa - Murowaniec. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA HALĘ GĄSIENICOWĄ Z KUŹNIC PRZEZ BOCZAŃ I SKUPNIÓW UPŁAZ


Hala Gąsienicowa

Niebieski szlak z Kuźnic prowadzący przez Skupniów Upłaz jest najpopularniejszym dojściem do Doliny Gąsienicowej. Do Karczmiska (1499 m) szlak prowadzi cały czas równomiernie pod górę. Na Karczmisku, zwanym również Przełęczą między Kopami, kończy się zasadniczy fragment podejścia. Za przełęczą wygodna ścieżka, już bez większych zmian wysokości, doprowadza do Schroniska Murowaniec. Ze szlaku piękne widoki najpierw na Podhale, a póżniej na całe otoczenie Doliny Gąsienicowej.

schemat

Wyruszając z Kuźnic przekraczamy most na Bystrej, a następnie skręcając w lewo wchodzimy w las.


Kuźnice


Kuźnice

Droga prowadzi jednostajnie pod górę i po kilku minutach doprowadza do skrzyżowania z zielonym szlakiem na Nosal. Niebieski szlak do Murowańca skręca tutaj ostro w prawo.


Rozwidlenie ze szlakiem na Nosal

Po przejściu kolejnych kilkuset metrów droga znowu zdecydowanie zmienia swój kierunek, odbijając tym razem w lewo. Zataczając łuk szlak wyprowadza na niepozorny wierzchołek Boczania. Na Boczaniu droga jeszcze raz załamuje się, zwracając się na wschód.


Podejście na Boczań


Boczań


Boczań - widok na Giewont i Kalatówki

Po około 40-50 minutach od Kużnic szlak wyłania się powoli z lasu. Wkrótce następuje fragment stromego podejścia prowadzącego kamiennymi schodami, po zakończeniu którego wydostajemy się na grzbiet Skupniów Upłazu, rozdzielającego Dolinę Jaworzynki od Doliny Olczyskiej.


Podejście na Skupniów Upłaz

W niektóych opracowaniach, w odniesieniu do grzbietu, można spotkać się z nazwą Skupniowy Upłaz.

Dalszy fragment szlaku prowadzi odkrytym grzbietem z ładnymi widokami na Nosal oraz Kopieniec, który góruje nad Doliną Olczyską.


Mały Kopieniec i Wielki Kopieniec


Skupniów Upłaz


Skupniów Upłaz, Nosal i Dolina Olczyska


Małołączniak i Giewont

Powyżej Skupniów Upłazu trawersujemy zbocze Wielkiej Kopy Królowej. Otwiera się tutaj widok na Dolinę Jaworzynki, którą biegnie zółty szlak z Kuźnic. Idąc ostatnie kilkadziesiąt metrów stromo pod górę dochodzimy do Przełęczy między Kopami, zwanej również Karczmiskiem. Z przełęczy rozciąga się interesująca panorama, która obejmuje m.in. Giewont z jego łagodnym południowym zboczem, przełęcz Krzyżne, a przy dobrej pogodzie także masyw Babiej Góry.


Przełęcz między Kopami


Dolinka Jaworzynki


Podejście na Karczmisko


Karczmisko


Karczmisko - widok na Czerwone Wierchy i Giewont

Niebieski szlak z Karczmiska w stronę Hali Gąsienicowej wytyczony jest wygodną ścieżką, która prowadzi przez Królową Rówień. Powoli otwiera się przed nami wspaniała panorama Doliny Gąsienicowej z Granatami, Kozim Wierchem, Świnicą i najbardziej imponująco wyglądającym Kościelcem.


Panorama od Krzyżnego do Niebieskiej Turni


Kościelec i Świnica

Dolina Gąsienicowa obejmuje obszar ograniczony od zachodu granią odchodzącą od Kasprowego Wierchu ku Uhrociu Kasprowemu, od wschodu granią biegnącą przez Grananty i Żółtą Turnię, zaś granicę południową stanowi grań od Kasprowego Wierchu przez Świnicę, Zawrat do Koziego Wierchu. Grań Kościelca rozdziela dolinę na dwie części. W odnodze wchodniej leży Czarny Staw Gąsienicowy, natomiast w odnodze zachodniej położonych jest kilkanaście stawów, z których największy jest Zielony Staw.


Dolina Gąsienicowa

Za Królową Równią szlak sprowadza nieco w dół na Halę Gąsienicową. Po prawej mijamy Centralny Ośrodek Szkolenia PZA ''Betlejemka''. Jeśli chcemy ominąć schronisko Murowaniec, to za ''Betlejemką'' powinniśmy pójść ścieżką w prawo, zaś idąc w lewo dojdziemy do schroniska.


Królowe Rówienki


Murowaniec

Dojście z Kuźnic do Murowańca zajmuje około 1.30 godziny. Przy schronisku znajduje się ważny węzeł szlaków. Od Murowańca można wyruszyć między innymi w kierunku Kasprowego Wierchu, Świnickiej Przełęczy, Zawratu, Kościelca, Świnicy, Koziego Wierchu, Przełęczy Krzyżne lub Przełęczy Liliowe.Panorama - Skupniów Upłaz


Panorama z Przełęczy między Kopami


Panorama z Hali Gąsienicowej (1)


Panorama z Hali Gąsienicowej (2)E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2002Kuźnice
Kuźnice
Kuźnice - kasa TPN
Rozwidlenie ze szlakiem na Nosal
Podejście na Boczań
Boczań - widok na Małołączniak, Giewont i Kalatówki
Boczań
Podejście na Skupniów Upłaz
Mały Kopieniec i Wielki Kopieniec
Skupniów Upłaz
Małołączniak i Giewont
Gubałówka, w tle Babia Góra i Polica
Przełęcz między Kopami
Widok na Kasprowy Wierch
Skupniów Upłaz, w tle Pilsko i Babia Góra
Dolina Jaworzynki
Podejście na Karczmisko
Skupniów Upłaz
Karczmisko
Dolina Jaworzynki
Karczmisko - widok na Czerwone Wierchy i Giewont
Karczmisko - widok ku północy
Królowa Rówień, powyżej Granaty, Kozie Wierchy, Kościelec i Świnica
Hala Gąsienicowa
Kozi Wierch, Kościelec, Świnica, Pośrednia Turnia, Skrajna Turnia, Beskid
Betlejemka, w tle Pośrednia Turnia, Skrajna Turnia, Beskid
Świnica, Pośrednia Turnia i Skrajna Turnia
Królowe Rówienki
Skrajna Turnia, Beskid, Kasprowy Wierch
Murowaniec  Schematy szlaków  

schematy szlaków