Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Przełęcz Krzyżne. Dolina Pięciu Stawów - Przełęcz Krzyżne - Dolina Gąsienicowa. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówZ DOLINY PIĘCIU STAWÓW PRZEZ KRZYŻNE (2112m) DO DOLINY GĄSIENICOWEJ


Krzyżne od Doliny Pięciu Stawów

Żołty szlak prowadzący przez Przełęcz Krzyżne stanowi jedną z trzech przepraw z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Gąsienicowej. W odróżnieniu od dróg przez Zawrat i Kozią Przełęcz, na trasie przez Krzyżne nie występują łańcuchy ani inne sztuczne ułatwienia. Niewielkie trudności techniczne występuje jedynie w górnej części podejścia od strony Doliny Pięciu Stawów. Zejście do Doliny Pańszczycy wymaga zachowania ostrożności z uwagi na duże zniszczenie szlaku tuż poniżej przełęczy.

schemat

Przełęcz Krzyżne stanowi krańcowy punkt Orlej Perci. Fragment Orlej Perci pomiędzy Krzyżnem a Skrajnym Granatem można pokonywać w obydwu kierunkach. Nie obowiązuje tutaj ruch jednokierunkowy, jak ma to miejsce na odcinku Zawrat - Kozia Przełęcz. Znaczne trudności techniczne występujące na Orlej Perci i ich duże nagromadzenie powodują, że mniej doświadczeni turyści po osiągnięciu przełęczy powinni wybrać zejście do Doliny Pańszczycy lub powrót do Doliny Pięciu Stawów.


Krzyżne od Doliny Pańszczycy

Udając się na Krzyżne należy wyruszyć ze Schroniska Pięciostawiańskiego za znakami niebieskimi prowadzącymi na Zawrat. Kamienna ścieżka biegnie początkowo wzdłuż brzegu Przedniego Stawu (7,72 ha), a następnie zostawia po lewej Mały Staw (0,18 ha).


Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów


Mały Staw

Po około 10 minutach szlak dociera nad brzeg Wielkiego Stawu (34,35 ha), w miejscu gdzie wypływa potok Roztoka.[1] Przy stawie rozstaj z zielonym szlakiem, który odbija w kierunku Wielkiej Siklawy. Niebieski szlak prowadzi przez mostek na Roztoce i wspinając się na wał morenowy doprowadza do rozwidlenia z żółtym szlakiem na Przełęcz Krzyżne.


Skrzyżowanie szlaków przy Wielkim Stawie


Wielki Staw

Początkowo ścieżka na Krzyżne wznosi się zboczami Koziego Wierchu, by następnie przejśc w długi, lekko opadający trawers ponad Doliną Roztoki.


Dolina Roztoki


Trawers ponad Doliną Roztoki


Wielki Staw

W środkowej części trawers prowadzi progiem Buczynowej Dolinki. Cały trawers jest niezwykle atrakcyjny widokowo. Ze szlaku rozpościera się wspaniała panorama na Tatry Bielskie z wapiennymi piramidami Hawrania i Płaczliwej Skały. W dole szumi Wielka Siklawa oraz widać turystów podchodzących z Roztoki do Doliny Pięciu Stawów. Po przeciwnej stronie Doliny Roztoki opada pionowa ściana Świstowej Czuby. Przecinając próg Buczynowej Dolinki efektownie prezentują się urwiska Czarnych Ścian, Granatów, Orlich Turniczek i Orlej Baszty.


Wielka Siklawa


Buczynowa Dolinka i Buczynowe Turnie

Po przekroczeniu Szerokiego Żlebu Buczynowego rozpoczyna się mozolne podejście na przełęcz.


Szeroki Żleb Buczynowy


Widok ku Tatrom Bielskim

Szlak zwraca się ku północy i wspina się zakosami po trawiastym zboczu, stanowiącym zachodnie ograniczenie Żlebu pod Krzyżnem. W górnej części ścieżka przybliża się do koryta żlebu, gdzie prowadzi przez kilka skalnych uskoków.


Podejście na Krzyżne


Żleb pod Krzyżnem

Przed osiagnięciem przełęczy szlak odbija w lewo i wyprowadza na przełęcz trawersując południowe zbocza Kopy nad Krzyżnem.


Widok na Świstówkę Roztocką, Przedni Staw i Wielki Staw


Końcowe zakosy przed przełęczą

Na Przełęczy Krzyżne zbiegają się trzy granie: wschodnia grań Świnicy, Koszysta oraz Wołoszyn. Zwornik znajduje tuż powyżej przełęczy. Na wschód od przełęczy wznosi się Kopa nad Krzyżnem. Pierwszym szczytem w grani Wołoszyna jest Mały Wołoszyn, zaś w grani Koszystej jest to Waksmundzki Wierch.


Kozice na Przełęczy Krzyżne

Z Przełęczy Krzyżne w kierunku Buczynowych Turni i Skrajnego Granata wytyczona jest Orla Perć - najtrudniejszy szlak tatrzański.

Z przełęczy otwiera się wspaniała panorama Tatr Wysokich z Gerlachem, Krywaniem, Rysami, ścianą Hrubego Wierchu oraz położonym kilkaset metrów niżej Wielkim Stawem. Niezwykle interesująco wygląda zestawienie kolorytu i bogactwa krajobrazowego Doliny Pięciu Stawów oraz Doliny Roztoki, z ponurym i surowym otoczeniem Doliny Pańszcycy.


Przełęcz Krzyżne


Helikopter nad Przednim Stawem

Zejście do Doliny Pańszczycy, dość mocno zniszczone w górnej części, prowadzi zakosami, które szybko sprowadzają na zasłane rumowiskami skalnymi dno doliny.


Zejście do Doliny Pańszczycy


Dolina Pańszczycy


Kopa nad Krzyżnem i Ptak we mgle

Dolina urzeka niezwykłą ciszą, spokojem i mrocznym klimatem, z rzadka zakłócanym odgłosem spadających kamieni. Ponad szlakiem wznoszą się przepaściste ściany Buczynowych Turni, z wielkim żlebem opadającym spod Buczynowej Przełęcz. Na grani, w okolicach Buczynowych Czub, można wypatrzeć turystów pokonujących Orlą Perć. Szczególnie groźny i wysokogórski charakter ma południowa część doliny skryta za grzbietem opadającym ku wzniesieniu Wielkiej Kopki.


Buczynowe Czuby


Krzyżne

Po obejściu Wielkiej Kopki szlak przewija się na prawą stronę doliny. Przy dobrej pogodzie ze szlaku można obserwować oddalony o kilkadziesiąt kilometrów masyw Babiej Góry. Zataczając łuk ścieżka doprowadza wkrótce do Czerwonego Stawu Pańszczyckiego (1654m).


Czerwony Staw Pańszczycki


Czerwony Staw i Dolina Pańszczycy

W okresach suszy staw dość często dzieli się na mniejsze zbiorniki. Jeżeli skończyło nam się picie to mamy okazję, by uzupełnić zapasy wody. Niedaleko za stawem dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Żółty szlak wiedzie dalej do Murowańca (ok. 50 minut), natomiast w kierunku północnym odbija czarny szlak łącznikowy do zielonego szlaku Murowaniec - Rówien Waksmundzka.


Rozstaj z czarnym szlakiem

Za rozwidleniem szlaków nad Czerwonym Stawem Pańszczyckim żółty szlak opuszcza Dolinę Pańszczycy wznosząc się na grzbiet opadający spod Żółtej Turni, zwany Zadnim Upłazem. Po przewinięciu się przez grzbiet ścieżka nieznacznie obniża się ku Pańszczyckiemu Żlebowi. Pańszczyckim Żlebem spływa Żółty Potok, który w miejscu przecięcia przez szlak tworzy kilka malowniczych kaskad.


Żółty Potok


Żółty Potok

Z Pańszczyckiego Żlebu ścieżka wydostaje się przez tzw. Dubrawiska na stronę Doliny Gąsienicowej. Ze szlaku ładne widoki na Kościelec, Mały Kościelec, otoczenie Hali Gąsienicowej oraz Kasprowy Wierch. Kamienny chodnik przecina Las Gąsienicowy obniżając się do połączenia z zielonym szlakiem z Równi Waksmundzkiej.

Szlaki przekraczają Czarny Potok i wspinając się leśnym zboczem doprowadzają do drogi z Doliny Suchej, skąd pozostaje kilkadziesiąt metrów marszu do Schroniska Murowaniec.


Murowaniec

Zejście żółtym szlakiem z Przełęczy Krzyżne na Halę Gąsienicową zajmuje około 2 godzin.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków1999

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.


Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów
Przedni Staw
Mały Staw
Wielki Staw
Nad brzegiem Wielkiego Stawu
Kozi Wierch w chmurach
Dolina Roztoki
Wielki Staw
Trawers nad Doliną Roztoki
Przedni Staw, Wielka Siklawa i Wielki Staw
Kozice
Dolina Roztoki
Wielka Siklawa i Wielki Staw
Buczynowa Dolinka i Buczynowe Turnie
Buczynowa Dolinka
Szeroki Żleb Buczynowy
Widok ku Tatrom Bielskim
Podejście na Krzyżne
Żleb pod Krzyżnem, w tle czarny szlak do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów
Żleb pod Krzyżnem
Żleb pod Krzyżnem, w tle Przedni Staw
Przłęcz Krzyżne
Żółty szlak
Widok na Świstówkę Roztocką, Przedni Staw i Wielki Staw
Końcowe zakosy przed Przełęczą Krzyżne
Kozica na szlaku pod przełęczą
Kozice na Przełęczy Krzyżne
Helikopter nad Przednim Stawem
Przełęcz Krzyżne
Zejście do Doliny Pańszczycy
Żleb opadający spod Buczynowej Przełęczy
Dolina Pańszczycy
Kopa nad Krzyżne i Ptak
Krzyżne, Kopa nad Krzyżnem i Ptak
Buczynowe Czuby we mgle
Krzyżne we mgle
Krzyżne, Kopa nad Krzyżnem, Ptak i Buczynowe Turnie
Żółta Turnia
Żółty szlak
Czerwony Staw Pańszczycki
Czerwony Staw i Dolina Pańszczycy
Rozstaj z czarnym szlakiem
Żółty Potok
Żółty Potok
Murowaniec  Schematy szlaków  

schematy szlaków