Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty

Szrenica 1362 m n.p.m.[1]

Szrenica tworzy rozległy masyw w zachodniej części Śląskiego Grzbietu. Jest on wysunięty w kierunku północnym i dominuje nad Szklarską Porębą. Na zachód od kopuły szczytowej rozciąga się Hala Szrenicka, natomiast na wschodzie leży Kocioł Szrenicki, będący rozległą niszą niwalną.

Kopulasty wierzchołek, z charakterystycznym zrównaniem szczytowym pokryty jest rumowiskiem skalnym oraz porośnięty miejscowo kosodrzewiną. W partiach szczytowych Szrenicy znajduje kilka interesujących grup skalnych, z których najbardziej znane to Końskie Łby i Trzy Świnki.

Na północnym zboczu, kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu, znajduje się górna stacja wyciągu ze Szklarskiej Poręby Górnej. Jest to dwuosobowy wyciąg krzesełkowy, którego trasa podzielona jest na dwa odcinki.

Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko turystyczne należące do prywatnych właścicieli. W latach 1967 - 1992 obiekt był nieczynny z uwagi na przedłużający się remont. Dopiero po przejęciu schroniska przez nowych właścicieli nastąpiło ponowne uruchomienie obiektu.

Przez wierzchołek Szrenicy przebiega czarny szlak, który stanowi połączenie między zielonym szlakiem trawersującym północno-wschodnie zbocza, a Głównym Szlakiem Sudeckim na południu. Szlakiem tym prowadzi podejście na szczyt od górnej stacji wyciągu krzesełkowego

Północne stoki Szrenicy poprzecinane są licznymi trasami narciarskimi, z których najtrudniejsza jest trasa zjazdowa FIS.

Szrenica stanowi doskonały punkt widokowy na rejon Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich oraz zachodniej części Karkonoszy. Granica polsko-czeska przebiega poniżej szczytu, po południowej stronie.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Karkonosze i Góry Izerskie. 1:25 000, Wydawnictwo Kartograficzne KARTA, Wydanie 2007 rok.

Opisy szlaków

   Szklarska Poręba Górna - Wodospad Kamieńczyka - Hala Szrenicka - Końskie Łby - Szrenica

 Szrenica - Śnieżne Kotły - Przełęcz Karkonoska

 E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty

  Schematy szlaków  

schematy szlaków