Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty

Łabski Szczyt 1471 m n.p.m.[1]

Łabski Szczyt położony jest na Śląskim Grzbiecie, pomiędzy Sokolnikiem i Śnieżnymi Kotłami. Wierzchołek zwieńczony jest grupą granitowych, silnie spękanych skał. Jest to drugi pod względem wysokosci szczyt w zachodniej części Karkonoszy. Swą nazwę zawdzięcza źródłom Łaby, które znajdują się na jego południowo-zachodnich zboczach.

Poniżej szczytu, po północnej stronie znajduje się nisza niwalna zwana Łabskim Kotłem. Na krawędzi Łabskiego Kotła, na widokowej hali położone jest Schronisko Pod Łabskim Szczytem. W kierunku południowym rozciąga się Labská louka, która tworzy rozległe zrównanie, poprzez które Śląski Grzbiet łączy się z Czeskim Grzbietem.

Szczytową formację skalną porastają unikalne gatunki porostów Rhizocarpon alpicola oraz Arctoparmelia centrifuga[2]. Z uwagi na ochronę przyrody kulminacja Łabskiego Szczytu jest niedostępna dla turystów. Znakowany na czerwony Główny Szlak Sudecki wytyczony jest po południowej stronie szczytu, tuż poniżej jego skalnego zwieńczenia. Północne rumowiska przecina z kolei żółty szlak z Hali pod Łabskim Szczytem na Śnieżne Kotły.

Okolice Łabskiego Szczytu są świetnym punktem widokowym na zachodnią część Karkonoszy, Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Przez granitową kulminację Łabskiego Szczytu przebiega granica polsko-czeska. Czeska nazwa szczytu to Violík.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Karkonosze. 1:30 000, ExpressMap Polska Sp. z o.o., Warszawa 2005.
[2] Tablica informacyjna pod szczytem.

Opisy szlaków

 Szrenica - Śnieżne Kotły - Przełęcz Karkonoska

 E-gory.com -> Karkonosze -> Szczyty

  Schematy szlaków  

schematy szlaków