Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska

Schronisko Strzecha Akademicka

Strzecha Akademicka usytuowana jest na widokowym grzbiecie Złotówki na wysokości 1258 metrów n.p.m., pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem. Panorama z bezleśnego grzbietu obejmuje Kotlinę Jeleniogórską, zabudowania Karpacza, Główny Grzbiet Karkonoszy ponad Małym i Wielkim Stawem, a także Polanę i Pielgrzymy.

Najstarsze informacje o budzie na Złotówce pochodzą z 1654 roku. Od 1758 roku schronisko było nazywane Budą Hampla. Nazwa wywodziła się od nazwiska właścicieli. W XVIII wieku było to najpopularniejsze schronisko po północnej stronie Karkonoszy[1].

W 1896 roku w miejscu dzisiejszej lokalizacji Strzechy Akademickiej wybudowano nowy obiekt, który spłonął w kwietniu 1906 roku, jednak został szybko odbudowany. Obecny wygląd schroniska został uzusykany w wyniku rozbudowy z 1912 roku. Po wojnie obiekt został przejęty przez krakowskich studentów, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie schroniska, które do dzisiaj funkcjonuje jako Strzecha Akademicka[1].

Strzecha Akademicka jest dużym obiektem dysponującym 140 miejscami noclegowymi, w pokojach 1,2,3,4 i wieloosobowych. W pokojach znajdują się umywalki, a w niektórych także łazienka i wc[2].

Przez Złotówkę biegnie niebieski szlak z Karpacza przez Polanę na Śnieżkę, a także zółty szlak z Karpacza, który tuż za schroniskiem łączy się ze Śląską Drogą.

Bibliografia

[1] Czerwiński Janusz, Mazurski Krzysztof R., Karkonosze, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1992.
[2] Strzecha Akademicka - schronisko górskie w Karkonoszach, http://www.strzecha-akademicka.pl/oferta.php, [dostęp: 13.07.2013].

Opisy szlaków

  Karpacz - Świątynia Wang - Polana - Mały Staw - Strzecha Akademicka - Śnieżka (Na Śnieżkę niebieskim szlakiem)

 E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska

  Schematy szlaków  

schematy szlaków