Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Karkonosze | Restauracja i Obserwatorium na Śnieżce | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska

Restauracja i Obserwatorium na Śnieżce

Znajdujący się na szczycie Śnieżki charakterystyczny budynek w kształcie trzech ,,latających spodków'' powstał w latach 1969-1976 dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej[1].

Prace związane z budową obiektu zakończyły się w październiku 1974 roku, jednka liczne usterki i konieczność ich usunięcia spowodowały, że obiekt oficjalnie został otwarty dopiero 23 października 1976 roku[4].

W obiekcie znajduje się obserwatorium meteorologiczne, natomiast w dolnym ,,spodku'' funkcjonuje restauracja. Obiekt nie posiada miejsc noclegowych.

Historia obiektów istniejących na Śnieżce jest długa i bogata. Pierwszym obiektem na szczycie była Kaplica św. Wawrzyńca, która została wzniesiona przez Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha z okazji uzyskania przez Schaffgotschów praw do całej północnej strony Karkonoszy. Kaplicę wybudowano w drugiej połowie XVII wieku. Wobec zwiększenia się ruchu turystycznego w pierwszej połowie XIX wieku kaplica była wykorzystywana jako schronisko[1].

W 1850 roku Friedrich Sommer wybudował na szczycie Śnieżki nowe drewniane schronisko. W pierwszych latach schronisko dwukrotnie było niszczone przez pożar i dopiero trzeci obiekt wybudowany w 1862 roku na dłużej zagościł w panoramie Śnieżki[2]. Obiekt ten istniał do 1967 roku[3].

W 1868 roku, po obecnie czeskiej stronie szczytu, wydbudowano drugie schronisko, które przetrwało do 2004 roku[3]. Na szczycie Śnieżki istniał również stary budynek obserwatorium meteorologicznego zbudowany w 1900 roku, a rozebrany w roku 1989[3].

Na Śnieżkę z Przełęczy pod Śnieżką prowadzą dwie drogi. Wspinający się stromymi zakosami czerwony szlak oraz Droga Jubileuszowa, okrążająca północne zbocza. W kierunku wschodnim szlaki niebieski i czerwony biegną ku Sowiej Przełęczy oraz Przełęczy Okraj.

Bibliografia

[1] Czerwiński Janusz, Mazurski Krzysztof R., Karkonosze, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1992.
[2] Schronisko na Śnieżce, http://pl.wikipedia.org/wiki/Schroniska_na_Śnieżce, [dostęp: 14.07.2013].
[3] Śnieżka - Karkonosze - Karpacz - Historia, http://www.sniezka.karpacz.pl/index.php?lang=1&menu1=3&menu2=1, [dostęp: 14.07.2013].
[4] Historia i Budowa Obiektów Meteorologicznych na Śnieżce: Karpacz.pl, http://www.karpacz.pl/pl/def/pages/item/ident/historia-i-budowa-obiektow-meteorologicznych-na-sniezce, [dostęp: 14.07.2013].

Opisy szlaków

 Przełęcz Karkonoska - Słonecznik - Śnieżka

  Karpacz - Biały Jar - Śnieżka (Na Śnieżkę Śląską Drogą)

  Śnieżka - Sowia Przełęcz - Skalny Stół - Przełęcz Okraj

  Karpacz - Świątynia Wang - Polana - Mały Staw - Strzecha Akademicka - Śnieżka (Na Śnieżkę niebieskim szlakiem)

  Karpacz - Wilcza Poręba - Schronisko Nad Łomniczką - Kocioł Łomniczki - Śnieżka (Na Śnieżkę przez Kocioł Łomniczki)

  Karpacz - Sowia Dolina - Sowia Przełęcz - Czarna Kopa - Śnieżka (Na Śnieżkę przez Sowią Dolinę i Sowią Przełęcz)

 E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska


  Schematy szlaków  

schematy szlaków