Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Ośrodki turystyczne

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba jest miejscowością położoną w dolinie Kamiennej, pomiędzy Karkonoszami i Górami Izerskimi. Od południa nad Szklarską Porębą króluje rozległy masyw Szrenicy (1362m), natomiast w kierunku północnym wznosi się szczyt Wysokiego Kamienia (1058m).

Szklarska Poręba uzyskała prawa miejskie 31 grudnia 1959 roku[2]. Liczba stałych mieszkańców Szklarskiej Poręby wynosi ok. 7,3 tys[1]. Obok Karpacza jest to największy ośrodek turystyczny położony u stóp Karkonoszy.

Administracyjnie Szklarska Poręba dzieli się na trzy częsci: Górną, Średnią i Dolną. Najbardziej rozbudowana, z największą liczbą pensjonatów i kwater jest Szklarska Poręba Górna. Obszar zabudowy miejskiej mieści się w strefie wysokościowej od 500 do około 840 metrów n.p.m., przy czym granice administracyjne sięgają powyżej 1400 metrów n.p.m. (zbocza Łabskiego Szczytu)[3].

Do Szklarskiej Poręby prowadzi droga samochodowa z Jeleniej Góry przez Piechowice do przejścia granicznego w Jakuszycach(DK3/E65). Doprowadzona jest tutaj również linia kolejowa z Jeleniej Góry biegnąca niezwykle malowniczą i krętą trasą.

Z uwagi na wartość historyczno-kulturowo-społeczną część obiektów znajdujacych się w Szklarskiej Porębie została wpisanych do rejestru zabytków. W rejestrze figurują m.in.:
  • Kościół pomocniczy MB Różańcowej wraz z cmentarzem przy ul. Piastowskiej
  • Kościół filialny Niepokalanego Serca NMP, d. ewangelicki przy ul. Piastowskiej
  • Willa, ob. Muzeum Mineralogiczne, przy ul. Kilińskiego 20
  • Muzeum, d. willa K. Hauptmanna, przy ul. 11-go Listopada 9
  • Budynek fabryczny nr 1a huty Julia[3].

W najbliżej okolicy Szklarskiej Poręby znajdują się tak znane miejsca jak Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, będący największym wodospadem w polskich Karkonoszach. Z osiedla Marysin na Szrenicę prowadzi dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy, czynny także w sezonie letnim. Wśród pozostałych atrakcji turystycznych należy wymienić efektowne Krucze Skały położone przy drodze do Jakuszyc, Białe Skały wznoszące się nad dworcem kolejowym, Czerwoną Jamę przy szlaku do Wodospadu Szklarki oraz słynny Zakręt Śmierci na trasie do Świeradowa Zdroju.

W Szklarskiej Porębie ma swój początek szereg interesujących szlaków. Można udać się stąd między innymi na Szrenicę, w pobliżu której znajduje się kilka ciekawych grup skalnych (Końskie Łby, Trzy Świnki, Twarożnik), nad Śnieżne Kotły (najpiękniejsze kotły polodowcowe Karkonoszy), jak również w Góry Izerskie.

Okolice Szklarskiej Poręby stanowią doskonały teren narciarski. Ze Szrenicy, Łabskiego Szczytu oraz Hali Szrenickiej prowadzi szereg tras zjazdowych, w tym nartostrady Puchatek, Filutek , Lolobrigida. W pobliskich Jakuszycach znajdują się liczne trasy dla miłośników narciarstwa biegowego.

Bibliografia

[1] Położenie - Szklarska Poręba, http://www.szklarskaporeba.pl/pl/o-szklarskiej-porebie/dlaczego-warto-przyjechac/polozenie.html, [dostęp: 07.07.2013].
[2] Szklarska Poręba, http://pl.wikipedia.org/wiki/Szklarska_Poręba, [dostęp: 07.07.2013].
[3] Lokalny Plan Rewitalziacji Miasta Szklarska Poręba na lata 2007-2013 , Załącznik nr 1 do Uchwały Nr XVI/160/07 Rady Miasta Szklarska Poręba z dnia 28 listopada 2007 r.

 















E-gory.com -> Karkonosze -> Ośrodki turystyczne










  Schematy szlaków  

schematy szlaków