Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Ośrodki turystyczne

Karpacz

Karpacz jest znanym ośrodkiem turystycznym położonym w dolinie Łomnicy. Miasto leży u stóp Śnieżki (1602m) - najwyższego szczytu w Karkonoszach. Wyjątkowo korzystne położenie sprawia, że obok Szklarskiej Poręby jest to główna baza wypoczynkowa i turystyczna w tym rejonie.

Karpacz uzyskał prawa miejskie 31 grudnia 1959 roku[2]. Według stanu na 31 grudnia 2006 roku Karpacz zamieszkiwało 5010 osób[1]. Osiedla Karpacza leżą na wysokości od 495 do 885 metrów n.p.m.[3]. Najwyżej położonym punktem w granicach administracyjnych miasta jest szczyt Śnieżki - 1602 m n.p.m[3]. Obecnie do Karpacza dojechać można jedynie drogą samochodową, ponieważ linia kolejowa z Jeleniej Góry jest nieczynna.

Wśród najbardziej znanych zabytków znajdujących się w Karpaczu należy wymienić:
  • Kościół ewangelicki Wang wraz z cmentarzem przykościelnym przy ul. Na Śnieżkę 8
  • Kaplica Świętego Wawrzyńca na szczycie Śnieżki
  • Schronisko Samotnia nad Małym Stawem
  • Schronisko Strzecha Akademicka
  • Kościół Parafialny p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Konstytucji 3-go Maja 44
  • Kościół pomocniczy p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Konstytucji 3-go Maja[1].

Na terenie miasta znajduje się również Dziki Wodospad, Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystyki, letni tor saneczkowy oraz znana skocznia narciarska Orlinek. Dużą atrakcją jest wyciąg krzesełkowy na Kopę, skąd już niedaleko na Śnieżkę. W Wilczej Porębie wznoszą się Krucze Skały.

Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową w Karkonosze. Do ciekawszych szlaków prowadzących z Karpacza należą: szlak niebieski przez Polanę, Samotnię, Strzechę Akademicką na Śnieżkę, czerwony szlak na Przełęcz pod Śnieżką wiodący pięknym Kotłem Łomniczki oraz czarny szlak wznoszący się przez Biały Jar do górnej stacji wyciągu na Kopę.

Z Karpacza można udać się także na Przełęcz Okraj, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet, Pielgrzymy, Słonecznik. Na szlaku z Karpacza Górnego na Śnieżkę położony jest Mały Staw wypełniający dno obszernego kotła polodowcowego. Nad brzegiem Małego Stawu stoi schronisko Samotnia, uznawane za jedno z najpiękniejszych w polskich górach.

Bibliografia

[1] Plan Odnowy Miejscowości Karpacz na lata 2008-2015 , Załącznik do Uchwały Nr XXI/216/08 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 23 września 2008 r.
[2] Karpacz, http://pl.wikipedia.org/wiki/Karpacz, [dostęp: 07.07.2013].
[3] Plan Gospodarki Odpadami dla Gminy Karpacz na lata 2007-2014, Załącznik do Uchwały Nr XI/107/07 Rady Miejskiej w Karpaczu z dnia 14 listopada 2007 r.

 

E-gory.com -> Karkonosze -> Ośrodki turystyczne

  Schematy szlaków  

schematy szlaków