Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska

Schronisko na Stogu Izerskim

Schronisko na Stogu Izerskim położone jest na wysokości 1060 metrów n.p.m., niespełna 50 metrów poniżej kulminacji Stogu Izerskiego. W sąsiedztwie schroniska znajduje się górna stacja kolei gondolowej ze Świeradowa Zdroju. Sprzed schroniska roztacza się rozległa panorama na Świeradów Zdrój, Pogórze Izerskie oraz Grzbiet Kamienicki.

Schronisko na Stogu Izerskim zostało wybudowane w 1924 roku przy wsparciu rodziny Schaffgotschów[1]. Obecnie schronisko oferuje noclegi w pokojach 2,4,5,6,8,10 osobowych, w tym również pokoje z łazienkami[2].

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków.Czerwony szlak ze Świeradowa (Główny Szlak Sudecki) prowadzi w kierunku Polany Izerskiej i dalej do Szklarskiej Poręby. Na szczyt Stogu Izerskiego wiodą szlaki zielony i żółty. Dojście na szczyt zajmuje niespełna 10 minut. Za Stogiem Izerskim zółty szlak odbija ku Hali Izerskiej, natomiast znaki zielone wspinają się na Smrek, a potem sprowadzają do Czerniawy-Zdrój.

Do schroniska doprowadzona jest asfaltowa droga ze Świeradowa Zdroju. Podjazdy ze Świeradowa, jaki i z Czerniawy uchodzą za najtrudniejsze podjazdy asfaltowe w Polsce. Przy Schronisku na Stogu Izerskim kończył się jeden z etapów Pętli Karkonosko-Izerskiej, wyścigu organizowanego w latach 2006-2009 przez byłego kolarza - Cezarego Zamanę.

Bibliografia

[1] Schronisko na Stogu Izerskim, http://stogizerski.republika.pl/schr/index.htm, [dostęp: 17.08.2013].
[2] Schronisko na Stogu Izerskim, http://stogizerski.republika.pl/schr/noclegi.htm, [dostęp: 17.08.2013].

Opisy szlaków

  Na Smrek ze Schroniska na Stogu Izerskim przez Przełęcz Łącznik

   Na Stóg Izerski (1107m) z Hali Izerskiej przez Polanę Izerską

 E-gory.com -> Góry Izerskie -> Schroniska

  Schematy szlaków  

schematy szlaków