Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Atrakcje

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki jest jedną z głównych wizytówek turystycznych Karkonoszy. Wodospad znajduje się na wysokości 520 metów n.p.m. i opada z 13 metrowego progu zwężającego się charakterystycznie ku dołowi. Pełen urok wodospad pokazuje po opadach deszczu, gdy woda opada z progu jego całą szerokością. W okresach suszy woda spływa kilkoma niewielkimi strużkami.

Nad wodospadem stoi niewielkie schronisko turystyczne Kochanówka. Na popularność wodospadu duży wpływ ma jego usytuowanie tuż przy trasie międzynarodowej z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Dojście od parkingu zajmuje niespełna 5 minut. Parking znajduje się przy ujściu Szklarki do Kamiennej, a szlak prowadzi wygodną, spacerową drogą.

Wodospad Szklarki wraz z najbliższym otoczeniem, jako obszar niezwykle cenny przyrodniczo, stanowi jedną z dwóch enklaw Karkonoskiego Parku Narodowego. Druga enklawa obejmuje rejon góry Chojnik.

Do wodospadu wytyczonych jest kilka szlaków turystycznych z pobliskich miejscowości. Do najpopularniejszych należą szlaki ze Szklarkiej Poręby: zielony prowadzący z centrum wzdłuż Kamiennej oraz czarny prowadzący dookoła miejscowości.

Opisy szlaków

  Szklarska Poręba Górna - Wodospad Szklarki

 E-gory.com -> Karkonosze -> Atrakcje

  Schematy szlaków  

schematy szlaków