Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Rysy 2503 m n.p.m.[1]

Rysy są najwyższym szczytem w Tatrach, na który wytyczony jest szlak turystyczny. Przez szczyt przebiega granica polsko-słowacka, przy czym główny wierzchołek (2503 m np.p.m.) położony jest po słowackiej stronie. Graniczny, północno-zachodni wierzchołek (2499 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Polski. Wyróżnia się jeszcze trzeci, północno-wschodni wierzchołek (2473 m n.p.).

Rysy należą do Głównej Grani Tatr Wysokich. Wierzchołek graniczny stanowi punkt zwornikowy dla grani bocznej, która odchodzi w kierunku północnym. Znajdują się w niej Niżnie Rysy, Żabi Szczyt Wyżni oraz Żabi Szczyt Niżni. Rysy oddzielone są od Niżnich Rysów Przełęczą pod Rysami. W kierunku zachodnim Główna Grań Tatr Wysokich opada ku Żabiej Przełęczy, za którą wznosi się Żabi Koń. Po słowackiej stronie Przełęcz Waga oddziela Rysy od Ciężkiego Szczytu.

U stóp Rysów, w kierunku północno-zachodnim, leży Kocioł pod Rysami, stanowiący górną część Doliny Rybiego Potoku. Na wschodzie znajduje się Ciężka Dolina, a na południowym-zachodzie Dolina Żabia Mięguszowiecka.

Pierwsze odnotowane wejście na Rysy miało miejsce w 1840 roku, a wejście zimowe w 1884 roku.[2]

Na Rysy wytyczone są dwa szlaki turystyczne, jeden od polskiej strony, drugi od słowackiej. Trudniejsze technicznie jest podejście od Morskiego Oka przez Kocioł pod Rysami. Słowacki szlak prowadzi znad Popradzkiego Stawu przez Żabią Dolinę i Wagę. Szlak ten jest zamknięty w okresie od 1 listopada do 15 czerwca.

Po słowackiej stronie, na wysokości 2250 m n.p.m, znajduje się Chata pod Rysami, która jest najwyżej położonym schroniskiem w całych Tatrach.

Rysy stanowią wybitny punkt widokowy. Panorama ze szczytu uchodzi za jedną z najbogatszych w Tatrach.

Przed wejściem Polski i Słowacji do strefy Schengen na szczycie funkcjonowało turystyczne przejście graniczne.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Wysokie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie VII, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2007/2008.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.

Opisy szlaków

 Palenica Białczańska - Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami - Rysy

 





E-gory.com -> Tatry -> Szczyty










  Schematy szlaków  

schematy szlaków