E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy

Hala Szrenicka - Końskie Łby - Mokra Przełęcz - Mokra Droga - Hala pod Łabskim Szczytem

Zielony szlak łączący Halę Szrenicką z Halą pod Łabskim Szczytem stanowi zachodnią kontynuację Ścieżki nad Reglami. Szlak trawersuje północne zbocza Szrenicy, a następnie przecina Szrenickie Mokradła. Pod względem walorów krajobrazowych jest równie atrakcyjny co Główny Szlak Sudecki biegnący Głównym Grzbietem Karkonoszy. Trasa oferuje rozległe widoki na Góry Izerskie, zachodnią część Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską, a dodatkowo przebiega obok grupy skalnej Końskich Łbów.

Ze Schroniska na Hali Szrenickiej zielony szlak kieruje się na północny-wschód. Ze ścieżki widoki na Mumlawski Wierch, Przedział oraz Góry Izerskie. Poniżej widoczna jest górna stacja wyciągu narciarskiego Świąteczny Kamień. Po około 15 minutach docieramy do Końskich Łbów. Niegdyś skały udostępnione były dla turystów i prowadził do nich czarny szlak. Obecnie skały odgrodzone są barierkami i obowiązuje zakaz wstępu.

schemat

W pobliżu Końskich Łbów znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego ze Szklarskiej Poręby. Przy stacji znajduje się początek trasy zjazdowej FIS. Dojście na szczyt Szrenicy prowadzi za znakami czarnymi. Powyżej, na prawo od budynku schroniska, widać stary budynek górnej stacji wyciągu, w kształcie charakterystycznego łuku. Budynek ten funkcjonował do początku lat 90. XX wieku, tj. do czasu przebudowy starego, jednoosobowego wyciągu.

Znakowana na zielono ścieżka przechodzi w trawers ponad Szrenickim Kotłem. Ze szlaku rozpościera się panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Łabski Szczyt i stację przekaźnikową nad Śnieżnymi Kotłami. Na zboczach Szrenicy widoczne są granitowe bloki tworzące rozległe gołoborza. Po 15 minutach połączenie z czerwonym szlakiem, tuż poniżej formacji skalnej zwanej Trzema Świnkami.

Szlaki obniżają się do rozstaju na Mokrej Przełęczy, mijając po drodze rozwidlenie z czeskim szlakiem do Voseckiej boudy. Ponad płytkim siodłem przełęczy wznosi się kolejna granitowa skałka - Twarożnik. Do skałki można dojść za znakami czerwonymi. Zielony szlak odbija tutaj do Schroniska Pod Łabskim Szczytem.

Wąska ścieżka przecina Szrenickie Mokradła, prowadząc na kilku fragmentach po drewnianych kładkach. Odcinek te nazywany jest Mokrą Drogą. W kierunku zachodnim rozciąga się efektowny widok na Szrenicę, zaś poniżej ukazują się porozrzucane Kukułcze Skały i Borówczane Skały.

Po około 35 minutach docieramy do skrzyżowania z żółtym szlakiem. Zielony szlak biegnie dalej w kierunku Przełęczy Karkonoskiej, natomiast żółty szlak wspina się do stacji przekaźnikowej nad Śnieżnymi Kotłami. Do widocznego poniżej schroniska kierujemy się za znakami żółtymi.

Schronisko Pod Łabskim Szczytem położone jest na wysokości 1168 metrów n.p.m. Jest to najstarszy obiekt w zachodniej części Karkonoszy. Sprzed schroniska roztacza się panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Szklarską Porębę, Góry Izerskie oraz pobliskie Borówczane Skały i Szrenicę.

Obok schroniska przebiega żółty szlak ze Szklarskiej Poręby Górnej na Śnieżne Kotły. Przy schronisku mają swój początek szlaki do Szklarskiej Poręby Dolnej (niebieski), do Jagniątkowa (czarny) oraz do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem (czerwony). Kilkadziesiąt metrów powyżej schroniska przebiega Ścieżka nad Reglami. Nieopodal schroniska, przy żółtym szlaku ze Szklarskiej Poręby, znajdują się Kukułcze Skały.

2013Schronisko na Hali Szrenickiej
Rozstaj z czerwonym szlakiem
Schronisko na Hali Szrenickiej
Mumlawski Wierch i Owcze Skały
Widok na Góry Izerskie
Końskie Łby
Końskie Łby
Końskie Łby
Szrenica
Czarny szlak na Szrenicę
Górna stacja wyciągu na Szrenicę
Kopuła szczytowa Szrenicy
Szrenica
Gołoborze na Szrenicy
Szlak Końskie Łby - Mokra Przełęcz
Widok na Twarożnik
Twarożnik i Lysá hora
Szrenica
Trzy Świnki
Skrzyżowanie z czerwonym szlakiem
Szlak do Voseckiej boudy
Mokra Przełęcz, w tle Trzy Świnki
Mokra Przełęcz - widok na Szrenicę
Mokra Droga - widok na Szrenicę i Trzy Świnki
Szrenica
Kukułcze Skały i Borówczane Skały
Mokra Droga
Hala pod Łabskim Szczytem - rozstaj szlaków
Schronisko Pod Łabskim Szczytem
Borówczane Skały


  Schematy szlaków  

schematy szlakówDo oglądania serwisu zaleca się używanie przeglądarek internetowych obsługujących specyfikację: CSS3 - @media queries.
Kodowanie znaków: ISO-8859-2
W przeglądarkach IE 9 i starszych zaleca się używanie widoku zgodności.