Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



NA SKALNY STÓŁ (1282m) Z KARPACZA PRZEZ SOWIĄ DOLINĘ I SOWIĄ PRZEŁĘCZ


Skalny Stół

Skalny Stół jest kulminacją Kowarskiego Grzbietu, który rozciąga się od Sowiej Przełęczy do Przełęczy Okraj. Szczyt położony jest na zachodnim krańcu Kowarskiego Grzbietu i nieznacznie przewyższa jego wschodnie zwieńczenie, którym jest Czoło. Względem sąsiadującego Czarnego Grzbietu, Kowarski Grzbiet wysunięty jest ku północy, wcinając się między Karpacz i Kowary. Górując ponad Sowią Doliną, skalisty szczyt Skalnego Stołu stanowi bardzo dobry punkt widokowy. Rozciąga się z niego rozległa panorama na otoczenie Kotliny Jeleniogórskiej, w tym na wschodnią część Karkonoszy ze Śnieżką.

schemat

Najkrótszy szlak na Skalny Stół wytyczony jest z Karpacza przez Sowią Dolinę i Sowią Przełęcz. Podejście z centrum Karpacza prowadzi za znakami czarnymi. Jeżeli wycieczkę zaczynamy w górnej części Karpacza, dolny fragment trasy wygodniej będzie pokonać zielonym szlakiem, który łączy się z czarnym przy Szerokim Moście.

Droga przez Sowią Dolinę wykorzystywana jest głównie jako wariant szlaku na Śnieżkę, który pozwala na zdobycie najwyższego szczytu Karkonoszy z ominięciem zatłoczonego rejonu Przełęczy pod Śnieżką. Wspólny fragment trasy na Śnieżkę i Skalny Stół kończy się po osiągnięciu Sowiej Przełęczy. Podejście z Sowiej Przełęczy na Skalny Stół wiedzie za znakami niebieskimi, które odbijają w kierunku północno-wschodnim. Na Śnieżkę prowadzi natomiast czerwony szlak, który biegnie ku zachodowi.


Skalny Stół i Sowia Przełęcz

Czarny szlak na Sowią Przełęcz zaczyna się przy dawnym budynku dworca kolejowego. Linia kolejowa z Jeleniej Góry przez Mysłakowice do Karpacza nie przetrwała próby czasu i od 2000 roku zawieszony został na niej ruch pociągów pasażerskich. Brak jakichkolwiek remontów i planów przywrócenia ruchu kolejowego spowodował, że linia popadła w ruinę. W budynku dworca mieści się obecnie Muzeum Zabawek.


Śnieżka widziana z Karpacza

Znaki czarne kierują się w górę ul. Konstytucji 3 Maja, razem z żółtym szlakiem do Schroniska Nad Łomniczką oraz zielonym szlakiem do Kowar. Po kilku minutach szlaki doprowadzają do niewielkiego ronda, gdzie odbijają w ul. Obrońców Pokoju. Z drogi widoki na Śnieżkę, Skalny Stół oraz Skalnik.


Widok na Skalny Stół

Po prawej stronie mijamy ekspozycję poświęconą Szlakowi Górniczemu, gdzie można obejrzeć tzw. odsłonięcie hornfelsów.


Ekspozycja - szlak górniczy

Wkrótce przekraczamy mostek nad Łomniczką, za którym żółty szlak odbija w prawo, w kierunku Wilczej Poręby. Kolejny rozstaj szlaków osiągamy przy moście nad Płomnicą, gdzie znaki zielonego odbijają w lewo w ulicę Skalną. Czarny szlak przekracza mostek i prowadzi dalej kamienistą drogą, wzdłuż Płomnicy.


Rozstaj z zielonym szlakiem

Po lewej stronie, tuż za potokiem, zostawiamy Krucze Skały. Do skał można dojść nieznakowaną ścieżką. Jest to duża formacja skalna zbudowana z granitognejsów, której wysokość dochodzi do 25 metrów. Skały należą do najpopularniejszych miejsc wspinaczkowych w rejonie Karpacza.


Skalny Stół

Dalsza część podejścia pokrywa się z przebiegiem Szlaku Górniczego. Wkrótce mijamy tablicę informacyjną poświęconą wydobyciu złota po polskiej stronie Karkonoszy. Rejon Sowiej Doliny był jednym z miejsc, w którym koncentrowało się niegdyś poszukiwanie cennych kruszców i kamieni szlachetnych, w tym złota. Ślady dawnej działalności wydobywczej, w postaci sztolni i wyrobisk można odnaleźć przede wszystkim w rejonie Granatów. Jest to skupisko skał w położone środkowej części Sowiej Doliny.[1]

Po minięciu niewielkiego wodospadu na Płomnicy czarny szlak dociera do rozstaju przy Szerokim Moście. Droga do Sowiej Doliny krzyżuje sie tutaj z zielonym szlakiem z Karpacza na Przełęcz Okraj.


Wodospad na Płomnicy


Szeroki Most

Przy Szerokim Moście znajdują się również kamienne drogowskazy Szlaku Górniczego, który kieruje się stąd do Wilczej Poręby. Nieopodal Szerokiego Mostu znajduje się miejsce odpoczynku, powyżej którego czarny szlak wkracza do Sowiej Doliny.


Wylot Sowiej Doliny

Podejście cały czas prowadzi kamienistą drogą, która po przekroczeniu pierwszego mostu zwraca się na wschód, obchodząc kulminację Buławy. Na zboczu wznoszącym się po przeciwnej stronie Płomnicy znajdują się skałki zwane Granatami. W ich pobliżu można spotkać pozostałości po dawnych sztolniach. Obszar ten nie leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, więc istnieje możliwość zwiedzenia tego obszaru, z wykorzystaniem nieznakowanych ścieżek.


Okolice Buławy

Za Buławą docieramy do niewielkiej polany, gdzie w lewo odbija żółty szlak łącznikowy do zielonego szlaku na Przełęcz Okraj. Znajduje się tutaj również niewielka wiata. Wznosząc się dalej wzdłuż Płomnicy czarny szlak pokonuje jeszcze dwa mostki. Powyżej drugiego mostku mijamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego, a dotychczasowa droga zostaje zastąpiona przez kamienną ścieżkę.


Mostek nad Płomnicą


Czarny szlak w Sowiej Dolinie

Rozpoczyna się tutaj strome podejście na Sowią Przełęcz. Przed przełęczą szlak przecina rozległy obszar martwego lasu, skąd roztaczają sie widoki na Skalny Stół, Czarną Kopę oraz Kotlinę Jeleniogórską.


Podejście na Sowią Przełęcz


Martwy las


Skalny Stół

Podejście z centrum Karpacza na Sowią Przełęcz zajmuje około 2 godzin. Sowia Przełęcz oddziela Czarny Grzbiet od Kowarskiego Grzbietu. Na wschód od przełęczy wznosi się Skalny Stół, natomiast na zachodzie góruje Czarna Kopa. Przez przełęcz przebiega granica polsko-czeska. Na przełęczy połączenie ze szlakiem niebieskim oraz czerwonym, które biegną z Przełęczy Okraj na Śnieżkę.


Sowia Przełęcz

Dalsze podejście na Skalny Stół prowadzi za znakami niebieskimi, którym początkowo towarzyszy szlak czerwony. Kilkadziesiąt metrów powyżej Sowiej Przełęczy dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Szlak czerwony odłącza się ku Przełęczy Okraj, trawersując od czeskiej strony zbocza Kowarskiego Grzbietu. Znaki niebieskie zwracają się z kolei na północ i prowadząc wzdłuż granicy wspinają się na Skalny Stół.


Rozdroże powyżej Sowiej Przełęczy


Podejście na Skalny Stół

Podejście zajmuje około 15 minut. W panoramie ze szlaku dominuje zalesiony wał Czarnej Kopy, ponad którym w końcowej fazie podejścia wyrasta szczyt Śnieżki.


Skalny Stół

Swą nazwę Skalny Stół zawdzięcza niewielkim skałkom wieńczącym jego kulminację. Ze szczytu roztacza się interesujący widok obejmujący między innymi Czarną Kopę, Śnieżkę, Smogornię, a także położony poniżej Karpacz, w którego panoramie dominuje olbrzymia bryła Hotelu Gołębiewski.


Widok na Karpacz i Góy Izerskie


Skalny Stół


Czarna Kopa i Śnieżka

Na Skalnym Stole znajduje się rozstaj szlaków. Znaki żółte sprowadzają do Kowar, natomiast szlak niebieski zwraca się na wschód i prowadzi dalej Kowarskim Grzbietem do Schroniska na Przełęczy Okraj.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



2015

Bibliografia

[1] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.









Karpacz - widok na Śnieżkę
Karpacz - widok na Śnieżkę
Karpacz - ul. Konstytucji 3 Maja
Widok na Skalnik
Skalny Stół
Ekspozycja - Szlak Górniczy
Rozstaj z zielonym szlakiem
Skalny Stół
Wodospad na Płomnicy
Szeroki Most
Rozstaj przy Szerokim Moście
Wylot Sowiej Doliny
Okolice Buławy
Sowia Dolina - rozstaj z żółtym szlakiem
Mostek nad Płomnicą
Płomnica
Czarny szlak na Sowią Przełęcz
Czarny szlak poniżej granicy KPN
Granica KPN
Podejście na Sowią Przełęcz
Podejście na Sowią Przełęcz
Zbocza Czarnej Kopy
Sowia Dolina
Martwy las
Skalny Stół
Sowia Przełęcz
Sowia Przełęcz i Skalny Stół
Rozstaj powyżej Sowiej Przełęczy
Podejście na Skalny Stół
Skalny Stół
Skalny Stół - widok na Karpacz i Góry Izerskie
Skalny Stół
Skalny Stół
Skalny Stół - widok na Śnieżkę
Widok na Sowią Przełęcz



  Schematy szlaków  

schematy szlaków