Działy: Opisy szlaków / Mapy

E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

NA BŁATNIĄ (917m) Z KLIMCZOKA (1117m) PRZEZ STOŁÓW (1035m)


Błatnia

Szlak z Klimczoka na Błatnią jest jednym z najciekawszych szlaków grzbietowych na obszarze Beskidu Śląskiego. Pokonywany w kierunku Błatniej pozbawiony jest męczących podejść, a odcinki prowadzące do góry są krótkie i łagodne. Szlak ma duże walory widokowe, które w znacznym stopniu zawdzięcza licznym wyrębom. Fragment trasy pomiędzy Trzema Kopcami a Horodowską Polaną biegnie skrajem Rezerwatu Stok Szyndzielni.

schemat

Klimczok oraz Błatnia leżą w północnej części Beskidu Śląskiego, która jest wyraźnie wyodrębniona od reszty pasma. Od południa podcięta jest ona dolinami Brennicy oraz Żylicy i jedynie przez Przełęcz Karkoszczonkę łączy się z pasmem Kotarza. Duża popularność tego obszaru jest następstwem wybudowania w 1953 roku kolei gondolowej, która wwozi turystów z Bielska-Białej pod szczyt Szyndzielni.


Klimczok

Klimczok jest najwyższym szczytem w tej części Beskidu Śląskiego. Najpopularniejsze szlaki na Klimczok prowadzą z Szyndzielni. Wielu turystów wjeżdżających koleją gondolową pokonuje pętlę z Szyndzielni na Klimczok i z powrotem, odwiedzając po drodze Schronisko na Szyndzielni oraz Schronisko na Klimczoku. Pozostałe szlaki prowadzące na Klimczok ze Szczyrku, z Bystrej oraz z Błatniej są zdecydowanie mniej oblegane.


Klimczok

Na rozległym szczycie Klimczoka znajduje maszt telekomunikacyjny. Z uwagi na częściowe zalesienie Klimczok pozbawiony jest widoków ku północy i zachodowi, natomiast rozległa panorama rozciąga w kierunku południowo-wschodnim. Na pierwszy plan wybija się zalesiony szczyt Magury, na zboczach którego położone jest Schronisko na Klimczoku. W oddali widać Babią Górę i Pilsko.


Klimczok - widok na Magurę i Babią Górę


Drogowskaz na Klimczoku

Przez szczyt Klimczoka przebiega żółty szlak, który wiedzie z Szyndzielni na Błatnią. Szlak ten odbija ze szczytu w kierunku zachodnim, sprowadzając leśną ścieżka na przełęcz oddzielającą Klimczok od Trzech Kopców. Przed osiągnięciem przełęczy dołącza z prawej strony czarny szlak z Szyndzielni, pozwalający ominąć wierzchołek Klimczoka.


Rozstaj z czarnym szlakiem

Żółty szlak przewija się przez płytką przełęcz, a następnie łagodnie wspina się na Trzy Kopce. Przed II wojną światową na Trzech Kopcach znajdowało się niewielkie, prywatne schronisko. Budynek schroniska został zdewastowany w trakcie wojny i do dzisiaj przetrwały jedynie fundamenty.


Trzy Kopce


Podejście na Trzy Kopce

Z Trzech Kopców żółty szlak obniża się drogą przecinającą mieszany las, który rośnie na skraju Rezerwatu Stok Szyndzielni. Po około 10 minutach docieramy do Horodowskiej Polany. W lewo odbija tutaj droga, którą można zejść na Przełęcz Karkoszczonkę.


Horodowska Polana


Horodowska Polana

Za polaną następuje łagodne podejście na Stołów. W pobliżu szlaku znajduje się Jaskinia Głęboka w Stołowie, która nie jest jednak udostępniona dla ruchu turystycznego.


Podejście na Stołów


Podejście na Stołów

Pokonywany fragment szlaku ma dość rekreacyjny charakter. Liczne wyręby i otaczające szlak młode nasadzenia zwiększają obecnie atrakcyjność widokową trasy, z której widać między innymi masyw Szyndzielni. Ukształtowanie wierzchołka Stołowa odpowiada jego nazwie i zwieńczone jest rozległym wypłaszczeniem.


Szyndzielnia


Stołów


Stołów

Po minięciu wierzchołka szlak prowadzi ramieniem opadającym ku Błatniej. Ze szlaku widoki na Błatnią, a także Pasmo Stożka i Czantoriii.


Widok na Błatnią


Żółty szlak za Stołowem

Przed osiągnięciem kulminacji Błatniej przecinamy widokową polanę, z której rozciąga się rozległa panorama obejmująca Czantorię, Stożek, a także Pasmo Wiślańskie ze Skrzycznem. Z kopca wieńczącego Błatnią widać otoczenie doliny Wapienicy, w tym Przykrą i Wysokie. Rozległe widoki czynią z Błatniej jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w rejonie Beskidu Śląskiego.


Widok na Czantorię


Widok na Przykrą i Wysokie


Kulminacja Błatniej

W sąsiedztwie szczytu, na wysokości 891 m n.p.m, znajduje się Schronisko na Błatniej, które zostało wybudowane w latach 1925 -1926. Z okolic schroniska rozciąga się panorama obejmująca Czantorię i Równicę.


Schronisko na Błatniej


Schronisko na Błatniej


Panorama sprzed schroniska

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków. Żółty szlak prowadzi dalej do Jaworza, natomiast za znakami niebieskimi można zejść do Bielska-Białej Wapienicy, a za znakami zielonymi do Brennej. Szlak czerwony prowadzi w kierunku Wielkiej Cisowej.

E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

2014









Klimczok
Panorama z Klimczoka
Drogowskaz na Klimczoku
Rozstaj z czarnym szlakiem
Trzy Kopce
Podejście na Trzy Kopce
Trzy Kopce
Na skraju Rezerwatu Stok Szyndzielni
Horodowska Polana
Horodowska Polana
Podejście na Stołów
Podejście na Stołów
Widok ze szlaku na Stołów
Widok na Szyndzielnię
Stołów
Stołów
Widok na Błatnią
Zbocza Stołowa
Zbocza Stołowa
Żółty szlak za Stołowem
Błatnia
Błatnia
Widok na Czantorię
Widok na Wysokie
Widok na Przykrą i Wysokie
Kulminacja Błatniej
Drogowskaz przy schronisku
Schronisko na Błatniej
Widok sprzed schroniska na Czantorię
Schronisko na Błatniej



  Schematy szlaków  

schematy szlaków