E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

Działy: Opisy szlaków / Mapy

Szczyrk - Sanktuarium Na Górce - Siodło pod Klimczokiem - Klimczok

Klimczok jest najwyższym szczytem położonym w północnej części Beskidu Śląskiego, która jest wyraźnie wyodrębniona od reszty pasma. Od południa podcięta jest ona dolinami Brennicy oraz Żylicy i jedynie przez Przełęcz Karkoszczonkę łączy się z pasmem Kotarza. Duża popularność tego obszaru jest następstwem wybudowania w 1953 roku kolei gondolowej, która wwozi turystów z Bielska-Białej pod szczyt Szyndzielni.

Właśnie z Szyndzielni prowadzą na Klimczok najpopularniejsze szlaki. Wielu turystów wjeżdżających koleją gondolową pokonuje pętlę z Szyndzielni na Klimczok i z powrotem, odwiedzając po drodze Schronisko na Szyndzielni oraz Schronisko na Klimczoku. Pozostałe szlaki prowadzące na Klimczok ze Szczyrku, z Bystrej oraz z Błatniej są zdecydowanie mniej oblegane.

schemat

Ze Szczyrku można wejść na Klimczok trzema trasami: niebieskim szlakiem przez osiedle Podmagura, zielonym szlakiem przez osiedle Biła lub żółtym i następnie czerwonym szlakiem przez Przełęcz Karkoszczonkę. Najkrótszy i zarazem najciekawszy widokowo jest wariant prowadzący za znakami niebieskimi.

Wszystkie szlaki zaczynają się w centrum Szczyrku, u zbiegu ulic Beskidzkiej, Myśliwskiej i Górskiej. Początkowo biegną razem ulicą Górską, wzdłuż Wilczego Potoku. Na wysokości stoku slalomowego niebieski szlak odbija w prawo w ulicę Wrzosową. Asfaltowa droga wspina się zakosami doprowadzając do Sanktuarium Na Górce, położonego na wysokości 670 metrów. Sanktuarium wzniesiono w miejscu objawień Matki Bożej, które miały mieć miejsce w 1894 roku. Obecnie istniejący kościół został zbudowany w latach 1948 -1953.[1]

Z okolic sanktuarium rozciąga się widok na Skrzyczne, które góruje ponad doliną Żylicy. Przy świątyni swój początek ma czarny szlak do Chaty na Groniu i dalej do Bystrej. Powyżej kościoła szlaki wspinają sie razem leśnym skrótem, by po chwili wrócić na asfaltową drogę. Wkrótce czarny szlak odbija w prawą odnogę drogi, a szlak Klimczok zwraca się w kierunku północno - zachodnim.

Podejście prowadzi wśród zabudowań osiedla Podmagura. Wraz z nabieraniem wysokości otwierają się widoki na Skrzyczne, Malinów, pasmo Kotarza, a także Czantorię. Po minięciu ostatnich budynków dochodzimy do rozległego skrzyżowania leśnych dróg. Znaki niebieskie kierują się na wprost i po kilku minutach osiągają rozdroże Na Pięciu Drogach, gdzie krzyżują się z zielonym szlakiem ze Szczyrku Biłej. Znaki zielone biegną dalej długim zakosem do Schroniska Klimczok, natomiast znaki niebieskie podchodzą stromą, leśną drogą bezpośrednio na Siodło pod Klimczokiem.

Końcowy fragment podejścia z rozdroża Na Pięciu Drogach na Siodło pod Klimczokiem zajmuje około 15 minut. W prześwitach, po lewej stronie, ukazuje się pasmo Kotarza i ramię Malinowa. Droga osiąga grzbiet dokładnie w obniżeniu Siodła pod Klimczokiem, w odniesieniu do którego funkcjonuje również nazwa - Przełęcz Kowiorek.

Przełęcz leży pomiędzy Klimczokiem i Magurą. Kilkadziesiąt metrów powyżej przełęczy, w kierunku wschodnim, znajduje się Schronisko Klimczok. Historia schroniska sięga drugiej połowy XIX wieku. Wzniesione wówczas schronisko nazywane było Klementynówką, na cześć ówczesnej właścicielki ziem - Klementyny von Primavesi.[2]

Na przełęczy zbiega sie kilka szlaków. Znaki czerwone z Przełęczy Karkoszczonka prowadzą w kierunku Szyndzielni, znaki zielone ze Szczyrku Biłej biegną dalej do Bystrej przez Przełęcz Kołowrót, a na szczyt Klimczoka wznosi się szlak czarny. Niebieski szlak odbija natomiast do Bystrej, przecinając północne zbocza Magury.

Finałowe podejście na Klimczok prowadzi szeroką przecinką i w zależności od kondycji zajmuje 5-10 minut. Rozległy szczyt osiągamy obok masztu telekomunikacyjnego. Z uwagi na częściowe zalesienie Klimczok pozbawiony jest widoków ku północy i zachodowi, natomiast rozległa panorama rozciąga w kierunku południowo-wschodnim. Na pierwszy plan wybija się zalesiony szczyt Magury, a w oddali ukazuje sie Babia Góra i Pilsko. Przez Klimczok przebiega żółty szlak z Szyndzielni na Błatnią.

2014

Bibliografia

[1] Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski - Szczyrk, http://www.salezjanie.pl/szczyrk/sanktuarium, [dostęp: 24.05.2015].
[2] Trochę historii, http://www.schroniskoklimczok.com.pl/trochehistorii.html, [dostęp: 24.05.2015].Szczyrk
Skrzyczne
Rozstaj szlaków
Stok slalomowy
Sanktuarium Na Górce
Niebieski i czarny szlak
Rozstaj szlaków
Osiedle Podmagura
Malinów, Kotarz i Beskid
Niebieski szlak
Na Pięciu Drogach
Podejście na Siodło pod Klimczokiem
Widok na Malinów i pasmo Kotarza
Siodło pod Klimczokiem - Przełęcz Kowiorek
Siodło pod Klimczokiem i Klimczok
Schronisko Klimczok
Klimczok
Klimczok
Na Klimczoku
Klimczok - widok na Magurę i Babią Górę


  Schematy szlaków  

schematy szlakówDo oglądania serwisu zaleca się używanie przeglądarek internetowych obsługujących specyfikację: CSS3 - @media queries.
Kodowanie znaków: ISO-8859-2
W przeglądarkach IE 9 i starszych zaleca się używanie widoku zgodności.