Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



GRZBIETEM CZERWONYCH WIERCHÓW
(KOPA KONDRACKA - MAŁOŁĄCZNIAK - KRZESANICA - CIEMNIAK)



Czerwone Wierchy widziane z Zakopianki

Masyw Czerwonych Wierchów wznosi się w Grani Głównej Tatr i składa się z czterech dwutysięczników. Najdalej na zachód wysunięty jest Ciemniak (2096m), następnie najwyższa Krzesanica (2122m), położony centralnie Małołączniak (2096m) oraz najniższa Kopa Kondracka (2005m). Znaczna wyniosłość ponad otaczające doliny oraz odkryte grzbiety sprawiają, że wszystkie szczyty zaliczane do Czerwonych Wierchów stanowią doskonałe punkty widokowe.

schemat

Niezwykle atrakcyjne krajobrazowo, a do tego pozbawione trudności technicznych, Czerwone Wierchy od dawna stanowią popularny cel wycieczek. Na Czerwone Wierchy wytyczonych jest kilka szlaków turystycznych. Wyliczając od zachodu są to: Szlaki te nie sprawią trudności technicznych, a z wyjątkiem wariantu z Kasprowego Wierchu wymagają jedynie dobrej kondycji, ponieważ przewyższenie, które trzeba pokonać przekracza 1000 metrów.


Czerwone Wierchy widziane z Giewontu

Grzbietem Czerwonych biegnie czerwony szlak. Stanowi on fragment szlaku, który zaczyna się w Dolinie Kościeliskiej i poprzez Czerwone Wierchy kieruje się ku Kasprowemu Wierchowi i dalej na Świnicę oraz Orlą Perć. Wędrując ze wschodu na zachód pierwszym szczytem w masywie jest Kopa Kondracka.


Kopa Kondracka


Kopa Kondracka - widok na Bystrą, Krzesanicę oraz Małołączniak

Kopa Kondracka jest najniższym spośród Czerwonych Wierchów. Z racji wschodniego usytuowania panorama rozciągająca się ze szczytu jest nieco ograniczona w odniesieniu do odleglejszych rejonów Tatr Zachodnich. Kopa Kondracka jest punktem zwornikowym dla bocznej, północnej grani, w której wznosi się Giewont, przedzielony Kondracką Przełęczą. Północno-zachodnie zbocza Kopy Kondrackiej opadają do Wyżniej i Niżniej Świstówki, które stanowią górne piętro Doliny Małej Łąki. Na północnym-wschodzie leży Dolina Kondratowa, a na południu Rozpadła Dolinka.


Kopa Kondracka - widok na Krywań


Kopa Kondracka - widok na Giewont


Widok ku Rozpadłej Dolince


Widok na Tatry Wysokie

Ze szczytu Kopy Kondrackiej kamienny chodnik sprowadza na Małołącką Przełęcz (1924m), któr jest najniżej położoną przełęczą wśród przełęczy rozdzielających poszczególne Czerwone Wierchy. Podczas zejścia widoki na Rozpadłą Dolinkę, Czerwony Grzbiet zwieńczony Wielką Turnią oraz Wyżnią i Niżnią Świstówkę.


Bystra, Krzesanica i Małołączniak


Czerwony Grzbiet


Wyżnia i Niżnia Świstówka

Powyżej Małołąckiej Przełęczy rozpoczyna się strome podejście na Małołączniak, najdłuzsze i najbardziej męczące podczas całej wędrówki grzbietem Czerwonych Wierchów. Pokonanie fragmentu slzaku z Kopy Kondrackiej na Małołączniak zajmuje około 30 minut.


Podejście na Małołączniaka


Małołączniak


Kopa Kondracka, w tle Świnica

Małołączniak tworzy rozległy, mocno wyodrębniony masyw. Na południu opada on do Dolinki Rozpadłej. Ku północnemu-zachodowi spod szczytu Małołączniaka wysuwa się grań rozdzielająca Dolinę Miętusią od Doliny Małej Łąki. Górną część grani stanowi Czerwony Grzbiet, który wcina się między Dolinę Litworową oraz Wyżnią i Niżnią Świstówkę. Czerwony Grzbiet urywa się ku Dolinie Małej Łąki urwiskami Wielkiej Turni oraz Pośredniej i Skrajnej Małołąckiej Turni.


Wierzchołek Małołączniaka


Małołączniak - widok na Giewont

Rozległy wierzchołek Małołączniaka stanowi świetny punkt widokowy zarówno na Tatry Wysokie, jaki na Tatry Zachodnie. W panoramie Tatr Wysokich na pierwszy plan wybiija się Krywań.


Tatry Wysokie


Tatry Wysokie


Panorama Tatr Zachodnich


Krzesanica i Ciemniak


Od Ciemniaka po Osobitą

Za Małołączniakiem czerwony szlak sprowadza na Litworową Przełęcz (2037m), za którą rozpoczyna się podejście na Krzesanicę - najwyższy z Czerownych Wierchów.


Krzesanica


Kozice poniżej szczytu Krzesanicy


Kozice


Małołączniak


Litworowa Przełęcz i Małołączniak


Podejście na Krzesanicę

Krzesanica jest najwyższym wierzchołkiem w masywie Czerwonych Wierchów, a jednocześnie najwyższym wapiennym szczytem całych Tatr Zachodnich.[1] Spod wierzchołka odchodzi ku północy Kozi Grzbiet rozdzielający Dolinę Mułową od Doliny Litworowej. Są to dwie wiszące dolinki, stanowiace górne piętro Doliny Miętusiej. Na słowacką stronę odbija Rozpadły Grzbiet wcinający się między Świstówkę Liptowską i Rozpadła Dolinkę.


Wierzchołek Krzesanicy


Małołączniak i Kopa Kondracka


Dolina Mułowa

Ku Dolinie Mułowej Krzesanica opada urwistą ścianą, osiagającą 200 metrów wysokości. Od północnej ściany, określanej jako krzesana, wywodzi się nazwa szczytu.[1] Krzesanica, podobnie jak pozostałe Czerwone Wierchy, stanowi świetny punkt widokowy na Tatry Wysokie oraz Tatry Zachodnie.


Tatry Wysokie


Krywań w chmurach


Widok na Bystrą


Widok ku Rohaczom


Tatry Zachodnie

Krzesanica oddzielona jest od Ciemniaka płytką Mułową Przełęczą (2067m). Ścieżka zbliża się tutaj do grani, z której widać dno Doliny Mułowej. Na tym fragmencie szlaku, szczególnie podczas mgły, należy zachować dużą ostrożność żeby nie zboczyć z drogi, ponieważ ku północy opada przepaścista ściana.


Widok na Dolinę Mułową i Dolinę Miętusią


Mułowa Przełęcz i Ciemniak


Panorama ze szlaku, w centrum Bystra


Ciemniak


Widok ku Dolinie Mułowej


Krzesanica

Po krótkim podejściu osiągamy wierzchołek Ciemniaka, najdalej na zachód wysuniętego z Czerwonych Wierchów. W Ciemniaku Główna Grań Tatr załamuje się o 90 stopni. Biegnąc południkowo od Tomanowego Wierchu Polskiego grań zwraca się na wschód. W kierunku północno-zachodnim odchodzi grań oddzielająca Dolinę Kościeliską od Doliny Miętusiej. Jej górną część stanowi Twardy Grzbiet. Na zachód odbija Wysoki Grzbiet, który rozdziela górną częśc Wąwozu Kraków na dwie odnogi.


Giewont, Małołączniak i Krzesanica


Tatry Wysokie z Krywaniem

Górując nad pobliskimi dolinami Ciemniak stanowi dobry punkt widokowy, w szczególności na Tatry Zachodnie.


Osobita i Twardy Grzbiet


Tatry Zachodnie z Rohaczami i Salatynami


Widok ku Bystrej i Starorobociańskiemu Wierchowi


Smreczyński Staw

Czerwony szlak sprowadza z Ciemniaka do Doliny Kościelskiej przez Chudą Przełączkę, na której dodatkowo odbija zielony szlak do Doliny Tomanowej.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



2018

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.










  Schematy szlaków  

schematy szlaków