Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



NA CIEMNIAK (2096m) Z DOLINY KOŚCIELISKIEJ PRZEZ POLANĘ UPŁAZ


Krzesanica i Ciemniak

Czerwony szlak z Wyżniej Kiry Miętusiej jest jednym z dwóch szlaków prowadzących z Doliny Kościeliskiej na Ciemniak. Alternatywą jest zielony szlak zaczynający się w pobliżu Schroniska na Hali Ornak, który przez Dolinę Tomanową wyprowadza na Chudą Przełączkę, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym. Trasa przez Polanę Upłaz należy do jednych z bardziej wymagających kondycyjnie w Tatrach. Na całej długości szlak wznosi się mozolnie, nie dając chwili wytchnienia. Podczas 5-kilometrowego podejścia pokonujemy ponad 1100 metrów przewyższenia.

schemat

Czerwony szlak odłącza się od drogi prowadzącej przez Dolinę Kościeliską na południowym skraju Wyżniej Kiry Miętusiej, u wylotu Doliny Miętusiej. Dojście z Kir do początku szlaku zajmuje około 15 minut.


Dolina Kościeliska - Wyżnia Kira Miętusia


Początek szlaku

Wraz ze znakami czerwonymi odbija tutaj również Ścieżka nad Reglami, która kieruje się na Przysłop Miętusi. Szlaki przecinają polanę Zahradziska, prowadząc wzdłuż Miętusiego Potoku. Wkrótce czerwony szlak skręca w prawo, przekraczając mostek nad potokiem.


Zahradziska


Mostek nad Miętusim Potokiem

Niedługo za rozstajem rozpoczyna się strome podejście zalesionym grzbietem zwanym Adamicą. W miejscach gdzie las się przerzedza otwierają się widoki na najbliższe otoczenie Doliny Kościeliskiej.


Początek podejścia


Adamica


Zadnia Kopka


Czerwony szlak


Przysłop Miętusi


Kończysta Turnia


Powyżej Adamicy

Powyżej Adamicy szlak wznosi się ku rozległej Polanie Upłaz. Na polanie i w jej okolicach prowadzono niegdyś licznie wypas owiec i bydła. Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku na polanie stało 10 budynków pasterskich.[1] W panoramie ze szlaku dominuje Kominiarski Wierch oraz Stoły.


Podejście do Polany Upłaz


Przed Polaną Upłaz


Polana Upłaz, w tle Kominiarski Wierch


Polana Upłaz

Po przecięciu polany wąska ścieżka wspina się ku charakterystycznej skałce Piec. Skała ma kszałt skalnego muru, wysokiego na około 10 metrów. Na północ od Pieca wznosi się Upłaziańska Kopka. Z okolic Pieca rozciaga się panorama na Giewont i Czerwony Grzbiet opadający z Małołączniaka.


Podejście powyżej Polany Upłaz


Dojście do Pieca


Piec


Giewont i Czerwony Grzbiet


Upłaziańska Kopka i Piec

Po minięciu Pieca czerwony szlak wydostaje się ponad górną granicę lasu i kieruje się zakosami ku górze. W dalszej części utrzymuje południowo-wschodni przebieg, wiodąc poniżej grzbietu opadającego spod Chudej Turni. Ze szlaku otwiera się panorama na otoczenie Doliny Miętusiej oraz Giewont. Dobrze widoczny jest Kobylarzowy Żleb, którym wytyczony jest niebieski szlak na Małołączniak.


Czerwony szlak powyżej Pieca


Giewont


Czerwony szlak


Widok na Kobylarzowy Żleb


Czerwony szlak


Podejście poniżej Chudej Przełączki, w tle Kominiarski Wierch


Dolina Miętusia

Wznosząc się mozolnie osiągamy w końcu Chudą Przełączkę, na której dołącza zielony szlak z Doliny Tomanowej. Leżąca tuż poniżej kulminacji Chudej Turni przełączka, stanowi świetny punkt widokowy na zachodnią część Tatr.


Dojście do Chudej Przełączki


Chuda Przełączka, w tle Wysoka Turnia


Chuda Przełączka, w tle Giewont


Chuda Przełączka

Razem ze znakami zielonymi wznosimy się następnie Twardym Grzbietem, który stanowi górną część północno-zachodniej grani Ciemniaka. Podczas podejścia szczególnie ciekawie prezentują się północne urwiska Krzesanicy zawieszone ponad Doliną Mułową.


Podejście powyżej Chudej Przełączki


Giewont, Małołączniak i Krzesanica


Upłaziańska Kopa, Chuda Turnia i Chuda Przełączka


Krzesanica


Małołączniak i Krzesanica


Twardy Grzbiet


Kominiarski Wierch i Twardy Grzbiet

Dotarcie na szczyt Ciemniaka z Chudej Przełączki zajmuje około 40-45 minut. Ciemniak jest najdalej na zachód wysuniętym szczytem w masywie Czerwonych Wierchów. Główna Grań Tatr załamuje się w Ciemniaku o 90 stopni. Górując nad pobliskimi dolinami Ciemniak stanowi doskonały punkt widokowy, w szczególności na Tatry Zachodnie.


Tomanowy Wierch Polski


Tatry Zachodnie


Ciemniak - widok ku Bystrej


Tatry Wysokie


Giewont, Małołączniak i Krzesanica


Tatry Zachodnie i Ciemniak

Czerwony szlak biegnie z Ciemniaka na wschód, ku pozostałym Czerwonym Wierchom. Licząc od zachodu są to Krzesanica - najwyższa w masywie, Małołączniak i wreszcie najniższa Kopa Kondracka.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



2016

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.










  Schematy szlaków  

schematy szlaków