Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



NA SMUTNĄ PRZEŁĘCZ (1963m) Z BUFETU ROHACKIEGO PRZEZ DOLINĘ SMUTNĄ


Dolina Smutna

Smutna Przełęcz (słow. Smutné sedlo) leży w Grani Głównej Tatr pomiędzy Przednią Kopą (słow. Prvá kopa) a Rohaczem Płaczliwym (słow. Plačlivý Roháč). Granią wznoszącą się ponad Doliną Rohacką (słow. Roháčska dolina) wytyczony jest najtrudniejszy szlak w Tatrach Zachodnich. Szczególnie ciekawy i trudny technicznie jest fragment między Banówką (słow. Baníkov) a Rohaczem Ostrym (słow. Ostrý Roháč).

schemat

Smutna Przełęcz leży mniej więcej pośrodku grani Banówka - Rohacz Ostry. Dzięki niebieskiemu szlakowi z Bufetu Rohackiego na Smutną Przełęcz przejście grani można podzielić na dwa fragmenty. Wyzwaniem dla bardziej zaawansowanych turystów jest przejście w jednym ciągu całej grani ponad Doliną Rohacką od Brestowej (słow. Brestová) do Wołowca (słow. Volovec).


Dolina Smutna, w tle Wołowiec i Rohacze

Niebieski szlak na Smutną Przełęcz zaczyna się przy Bufecie Rohackim. Do Bufetu Rohackiego doprowadzona jest asfaltowa droga z Zuberca (słow. Zuberec). Drogą tą wytyczony jest czerwony szlak. Tuż przy schronisku leży niewielkie staw zwany Czarną Młaką (słow. Ťatliakova chata).


Bufet Rohacki i Rohacze


Czarna Młaka

Jako szlak biegnący powyżej schroniska trasa na Smutną Przełęcz jest zamykana w okresie od 1 listopada do 15 czerwca. Początkowy fragment podejścia pokrywa się ze znakami zielonymi, które biegną ku Rohackim Stawom (słow. Roháčske plesá). Szlaki kierują się ku południu wąską ścieżka, która wśród kosodrzewiny biegnie wzdłuż zboczy opadających spod Rakonia (słow. Rákoň) i Wołowca. Ze szlaku widoki na Dolinę Rohacką oraz na skaliste, północne ściany Rohaczy.


Ścieżka powyżej Bufetu Rohackiego


Rohacze

Po około 30 minutach osiągamy rozstaj położony w dolnym piętrze Doliny Smutnej, u stóp Wołowca i Rohaczy. Zielony szlak odłącza się tutaj do Rohackich Stawów.


Rozstaj szlaków, w tle Rohacz Płaczliwy

Niebieski szlak zataczając łuk wspina się piargami do górnej części Doliny Smutnej. Górne piętro Doliny Smutnej wcina się między Rohacze i Zielony Wierch Rohacki (słow. Zelené). Jej dno zalegają głazy i bloki skalne, a szata roślinna jest bardzo uboga.


Górne piętro Doliny Smutnej - widok na Rakoń i Wołowiec

Trzymając się prawej strony doliny kamienny chodnik wznosi ku zachodowi, by następnie wspiąć się zakosami na zbocze Przedniej Kopy Przedniej. Powyżej zakosów szlak trawersuje ku południu na siodło Smutnej Przełęczy. Obecny wariant szlaku został wytrasowany w latach 1963-1964.[1]


Podejście na Smutną Przełęcz


Rochacz Ostry i Rohacz Płaczliwy

Smutna Przełęcz oddziela Przednią Kopę na zachodzie od Rohacza Płaczliwego na wschodzie.


Smutna Przełęcz

Po osiągnięciu Smutnej Przełęczy niebieski szlak sprowadza do Doliny Żarskiej (słow. Žiarska dolina). Granią biegnie czerwony szlak uchodzący za słowacki odpowiednik Orlej Perci.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



2011

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.










Bufet Rohacki i Rohacze
Bufet Rohacki
Bufet Rohacki
Czarna Młaka
Czarna Młaka
Rozstaj przy Bufecie Rohackim
Czarna Młaka
Widok ku Salatynom
Podejście powyżej Bufetu Rohackiego
Przednie Zielone
Rohacz Płaczliwy i Dolina Smutna
Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy
Rozstaj szlaków, w tle Rohacz Płaczliwy
Rozstaj szlaków
Dolina Smutna, Rakoń i Wołowiec
Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy
Podejście na Smutną Przełęcz
Dolina Smutna, Rakoń, Wołowiec i Rohacze
Smutna Przełęcz
Dolina Smutna



  Schematy szlaków  

schematy szlaków